Aşk nedir?

Please log in or register to like posts.

Nedir bu aşk dedikleri kavram?
Pek çoğumuzun da bildiği gibi, uğruna ölünecek tek bir şey vardır o da aşk. 
Peki bu aşk nedir hiç düşündünüz mü?
Aşk dedikleri kavram birçok filozofun, psikoloğun hatta sosyoloğun bile dilinden düşmeyen tek kavramdır. İki insanın birbirini sevmesi yetmez. Aşkı sevgiden üstün tutarız.
Bunun hakkında birçok kitap yazıldı bu kadar önemli olan bu kavram nedir şimdi onu konuşalım.
İlk olarak filozoflardan başlayalım…
Schopenhauer, insanların aşkı soylarını devam ettirmek uğruna yaptıkları bir kavram olarak görür.
“Aşk, insan türünü sürdürmek için bireye kurulmuş tuzaktan başka bir şey değildir.”
Sartre, “Bilirsiniz, birini sevmeye başlamak gerçek bir iştir. Enerjik, cömert ve kör olmak zorundasınızdır. Hatta en başlarda uçurumdan atlamak zorunda olduğunuz bir an vardır ki eğer üstünde düşünürseniz, atlamazsınız.”  Bulantı. (Nausea 1938).
Platon’a göre aşk, ciddi bir hastalıktır.
Bana göre aşk evrensel bir şey olmasıyla birlikte öznel bir şeydir. Evrenselliği dünyanın her yerinde aşk denen bir kavramın oluşundan gelir fakat öznel olması da herkes için anlamının değişeceğini belirtir. İnsanların her şeye bir anlam yükleme çabası ile birlikte duygularımızı da kilit altında tutmaya çalıştığımızı düşünüyorum ve aslında bence her kavrama her şeye anlam yüklemek doğru bir şey değil. Aşk ne ise ne, önemli olan yaşayıp yaşamamak. Araştırmadan öğrenmeden incelemeden ve hükmetmeye çalışmadan yaşamak. Bırakın nesnelere verdiğimiz hükmü soyut ve güzel kavramlara da vermeyelim. Bırakın aşka da bir zahmet hükmetmeyelim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir