Belleğin Kış Uykusu

Belleğin Kış Uykusu, aklın, yüreğin ve iyi edebiyatın harmanladığı bir roman. Tek kelimeyle harika…

Kitap, bir adamın hafızasının tamamını yitirmiş bir şekilde uyanıp sarı bir zarfa konulmuş meçhul bir yere giden bir tren bileti bulmasıyla başlıyor. Dönüp belleğini yokladığında ise orada sadece asılı kalmış tek bir harfin titrediğini görüyor: M. Belleği ile arasındaki tek bağın bu tren bileti olduğunu düşünüp trene biniyor. Garip ve görünürde yolcusuz trenin aniden iki yolcusu daha çıkıyor ortaya. Kendi gibi hafızasını kaybetmiş ve adının tek harfini hatırlayan Bay G. ile Palyaço kılıklı bir bilge. Trenin harekete geçmesiyle olaylar daha da bir karmaşıklaşıyor. Zaman, doğrusallığını kaybediyor, geçmiş ve gelecek bir sis içinde trenin üstüne çöküyor. Böylece aklında bin bir şüpheyle bu gizemli trenin karanlık koridorlarını bir görünüp bir kaybolarak dolduran insanların arasında hayatının bir iz düşümü olan fantastik bir yolculuğa çıkmaya başlıyor Bay M.

Belleğin Kış Uykusu, büyülü gerçekçiliğin kapsını aralayan sinematografik kurgusu, ahenkli dili, kişileri ve felsefi göndermeleriyle ayağını yere sağlam basan bir kitap. Hele ki Mehmet Eroğlu’nun kurguladığı bir karakter var ki, adı Palyaço, bana kalırsa Türk Edebiyatında kurgulanan karakterler arasında nevi şahsına münhasır karakterlerden biri. Bana sık sık Dorian Gray’deki Lord Henry’yi hatırlattı; ama bir farkla. Palyaço, onun tam karşısında; yani hazzın değil acının yanında duruyordu. Hem de insanı ikna edercesine.

Mehmet Eroğlu kendi kitabı için şunları söylüyor: “Bu kitap, yaratıcılığın ve vicdanın kâşifi olan ruhsal acıya hak ettiği o kutsal saygıyı göstermeyi hedefleyen bir çalışma.” Bundan hareketle bende şunları söyleyebilirim: Acıyı, mutluluğu, hayatı ve insanın geçmiş hatalarına bakarak filizlenen yeni bir hayat istencini sorgulayan, ‘Nasıl ki kökün bir ağacı yaşamda tutan biricik bir görevi varsa, belleğin de insanın gerçek anlamda insan olabilmesi, yaşama tutunabilmesi için o derece gerekli midir?’ sorusunu soran bir kitap Belleğin Kış Uykusu. Kurgunun içine yedirilen veciz cümleler ise cabası. Alıntı çizmeden geçilemeyecek cinsten.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.