Boğaz’daki Mucize “Karakartal”

Please log in or register to like posts.

Şampiyonlar liginde yoluna yenilgisiz devam eden Beşiktaş gruptan çıkmak için hayati önem taşıyan maçta Vodafone Arena’da Portekiz devi Benfica’yı konuk etti. Mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı maçın ilk düdüğüyle beraber Beşiktaşlı taraftarlar tarihe geçecek bir organizasyona imza attı. İşitme engellilerin sorunlarına ve ırkçılığa dikkat çekmek adına bir dakika boyunca işaret diliyle tezahürat eden Beşiktaşlı taraftarlar Dünya’nın sayılı taraftar grupları arasında olduğunu ispat eder gibiydi. Bir dakika dolduktan sonra müthiş bir gürültüyle takımlarına destek veren 41903 karakartal Dolmabahçe’yi inletiyordu adeta. Fakat bu müthiş desteğe rağmen Beşiktaş maça alışılagelmişin dışında çok tutuk başladı. Nitekim daha 10. dakikada ceza sahası içine giren Benficalı futbolcuyu durduramayan Beşiktaş savunması şok bir golü kalesinde gördü. Üzerindeki ölü toprağını bir türlü atamayan karakartallar topu rakip sahaya götürmekte güçlük çekiyordu. Dakikalar 25’i gösterdiğinde Semedo ceza sahası dışından çıkarttığı harika şutla kaleci Fabri’yi çaresiz bıraktı ve skoru 0-2 ‘ye getirdi. Tribünlerdeki ve televizyonları başındaki futbolseverler bu işe bir anlam veremezken bu golden 6 dakika sonra kullanılan serbest vuruşta 3 kez direkten dönen ve Beşiktaşlı futbolcular tarafından bir türlü uzaklaştırılamayan meşin yuvarlak bu sefer de Fejsa tarafından ağlarımıza bırakıldı. Dakika 35 olmadan kalesinde 3 gol gören Beşiktaş uzun zamandır böyle bir şok yaşamamıştı. Bu dakikadan sonra televizyonları başındaki futbolseverlerin gözüne takılan bir görüntü maç sonunda yapılacak yorumlara aynen şöyle yansıyacaktı: “ 0-3 dan sonra Şenol hoca kağıda birşeyler yazıyordu kimse bir anlam veremedi, meğer tarih yazıyormuş. “

İlk yarının bitiş düdüğüyle beraber başları yerde soyunma odasına yönelen futbolcularını tribüne çağırıp bağrına basan Beşiktaş taraftarı maçın kaderini değiştirmeye niyetliydi. İkinci yarı başlar başlamaz Benfica, Mitoglou ile 4.gole çok yaklaştı fakat top direğin dibinden auta gitti. Bu dakikadan sonra Beşiktaş sağlı sollu ataklarla rakip kaleye gelmeye başladı. İkinci yarının başında oyuna müdahale eden Şenol Güneş, Cenk Tosun ve Gökhan İnler’i oyuna aldı. Daha sonra Tosic’in sakatlığından dolayı stopere genç yıldızı Atınç’ı alan Beşiktaş ikinci yarı kelimenin tam anlamıyla oyunu kontolü altına aldı. Dakika 58’de Andreas Beck’in sağdan açtığı ortayı gelişine harika bir voleyle kaleye gönderen Cenk Tosun belkide kariyerinin en güzel ve anlamlı golüne imza atmış oldu. Bu dakikadan itibaren şoku atlatan Beşiktaş tribünleri yeniden canlandı. Dakikalar 83’ü gösterirken sol kanattan içeri açılan ortada Benficalı stoper topa eliyle müdahale edince Sloven hakem penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen Ricardo Quaresma şık bir vuruşla topu filelere gönderdi ve skoru 2-3 ye getirdi. Bu golden sonra da Beşiktaş oyunun kontrolünü bırakmadı Benfica kalesini adeta abluka altına aldı. Sağlı sollu ortalarla Benfica savunmasına zor anlar yaşatan kartallar aradığı golü 89. Dakikada buldu. Ricardo Quaresma’nın standart bir futbolcunun markaj altında olmadan bile güçlükle yapabileceği bir ortayı yoğun stres altında ceza sahası içine yollaması onun ne denli özel bir futbolcu olduğunun çok açık bir göstergesiydi. Bu harika rabona ortaya ceza sahası içindeki karambolde dokunan Aboubakar skora dengeyi getirdi ve Şeref Bey tribünlerini deyim yerindeyse aşağıya indirdi. Gol sevincinde formasını çıkarıp çılgınca sevinen Aboubakar’ın bu minik kusurunu yine Atiba örtmeye çalıştı. Gol sevincinde kulübeye koşan arkadaşlarının yanına gitmeden önce ters tarafa hareketlenip yerdeki formayı alan Atiba yine gönülleri fethetti. Bir an önce santrayı yapıp belki de 4. golü bulmak isteyen Beşiktaşlı futbolcuların ne kadar inançlı olduğu santradan sonra yapılan tam saha presten anlaşılıyordu. Bitmeyen enerjileriyle sahada basmadık yer bırakmayan karakartallar 4.hakemin gösterdiği en az 5 dakikalık uzatmayla ümitlendiler. Fakat bu süreyi geçirmek için elinden geleni ardına koymayan Benficalı futbolcular dakikaları yavaş yavaş erittiler. Maçın son düdüğü çaldığında bu gece için söylenebilecek tek şey “Boğaz’daki Mucize” olabilirdi.

Beşiktaş 3-3 Benfica

4 comments on “Boğaz’daki Mucize “Karakartal”

  1. Ozan kardeşimi futbol ilminden ve bir beşiktaşlı olarak beşiktaşa olan sevgisinden dolayı tebrik ediyorum. Yazısını gayet başarılı buldum. Daha nice yazılarını okumak dileklerimle..:)

  2. Yeğenim yazını beğenerek okudum saha içini güzel analiz etmişsin bu şekil paylaşımlar yapmaya devam her daim yanındayız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir