Çapaklı Uykular Uyuyan Çocukların Öyküleri ‘Parasız Yatılı’-Füruzan

Please log in or register to like posts.

Parası Yatılı Füruzan’ın on iki öyküden oluşan kitabı. Okumaya doyamadığım on iki öykü.

Kitapta neler mi buldum? Ne bulmadım ki: Kendimi, seni, komşunun öksüz kızını, Erenköy’de önünden geçtiğimiz ve içindeki yaşamları hayal ettiğimiz konakları, bu konaklarda sabahtan akşama durmadan çalışan emektarları, yoksulluktan dolayı başka hayatlar yaşamak zorunda bırakılan kız çocuklarını.

Yazarın diline gelecek olursak; monologlar, içsel konuşmalar göze çarpıyor. Bu öyküyü daha gerçekçi kılmış. Yazar, olaylar karşısında kahramanların düşüncelerini apaçık bize sunmuş. Ama ne sunmak! Kahramanın içsel konuşmaları bize kah bugünü yaşatıyor kah dünü.

Kitap hiç bitmesin, maceram devam etsin diye her gün bir öykü okudum. Aslında su gibi akıp gidiyor öyküler. Ancak kitabı elimden bırakmak gelmedi içimden. Hala kitabın bittiğini kabul edip onu kitaplığa, okunmuşların yanına koymaya elim varmıyor. Bağlandım sanırım. Ara ara açıp okuyacağım kesinlikle. Bu müthiş öyküler içinde gözümün yaşını akıtan, hasret, sevgi, yalnızlık, çocukluğun saf neşesi gibi duyguları yaşatan ‘Edirne’nin Köprüleri’ öyküsü en beğendiğim öykü oldu. Bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar dilerim. 📚

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir