Çevre ve İnsan Egosu

Please log in or register to like posts.

Çevre ile insan egosunun ne alakası var diyebilirsiniz,bu yazıdan sonra umarım hem bu düşüncenizden hem de diğer tüm olumsuz düşüncelerinizden kurtulacaksınız.
İlk olarak “çevre nedir” sorusundan başlarsak sadece bizim değil,birçok canlının içinde bulunduğu;suyun,havanın,toprağın var olduğu yer diyebiliriz. Bu tanımı biraz açmak gerekirse; “sadece bizim değil” den başlanmalıdır. Evet kendimizi o kadar bencil görüyoruz ki sadece çevrede canlı olarak biz varmışız gibi düşünüyoruz. Bu konuda o kadar egoist davranıyoruz ki her şeye hükmetme sevgimiz, çevreye de yansıyor ve bu durumda insan sanki doğanın ona ihtiyacı varmış gibi davranıyor.
İlk canlıların 3.5 milyar yıl önce ortaya çıktığı varsayılmaktadır. İlkel dönem ile beraber, insanın diğer canlılarla uyumlu ilişkileri zedelenmeye başlamış ve insan türünün belki de istemeyerek veya fark etmeden kendini doğal çevrenin “efendisi” olarak görmeye başlaması en önemli olumsuz gelişmedir diyebiliriz.
Daha sonra insan denilen varlık ateşi bulmuş ve doğaya karşı kazanılan ilk “zafer” demiştir. Peki biz buna neden zafer diyoruz? Neden doğa ile mücadele ediyor gibi davranıyoruz? İnsanın kendini Tanrılaştırması ve dolayısıyla da doğaya hükmetme ihtiyacı sanki çevrenin/doğanın insanla bir savaş halinde olduğunu hayal etmesine,düşünmesine neden oluyor. Doğa ile insanlar bir savaş halinde değildir,bu durumda ateşin bulunması da bir zafer olmamaktadır. Ateşin bulunması birçok iyi şeyi beraberinde getirse de ilk kez geniş alanlı zarar görmelerine neden olmuştur.
İlkel dönem insan açısından “doğaya boyun eğme” dönemi olarak bilinir. Bu kavramı kendimize o kadar içselleştirmişiz ki bu dönemde ne kadar boyun eğersek o kadar boyun eğdiririz diyerek, doğaya hüküm sürmeye başlamışız.
Tabi sanayileşme ve kentleşme ile daha da tahrip edilen doğa,bugün yok olmaya çok yakındır ve bunu fark etmemize rağmen görmezden geliyoruz.
Şunu farkında varmalıyız ki doğanın bize ihtiyacı yok, bizim doğaya ihtiyacımız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir