Çivisi Çıkmış Bir Dünya: Otomatik Portakal

Bastırılmamış şiddet ve cinsel arzunun, hayvansal ihtiyaçların kan donduran bir biçimde giderilmesi… Buna eşlik eden ilahi klasik müzik… Yanyana gelmesi muhtemel olmayan ikili, Otomatik Portakal’da insanı hayrete düşürür şekilde vahşice bir araya gelmiş. Alex ve çetesi; çocuk istismarcısı, tecavüzcü, hırsız, yalancı, kabadayı, yaşları 15 ile 17 arasında değişen çocuklar… Bu çocuklardan en küçüğünün psikolojik yöntemler uygulanarak ehlilleştirilmesini konu alıyor eser. İlaçlar ve şiddet içerikli film gösterimi ile gerçekleştirilen Ludovico yönteminin kişinin iradesi üzerindeki etkilerini okurken, Pavlov’un insanın özgürlüğünü hiçe sayan deneylerinin birine tanıklık ediyormuş gibi hissediyor kişi kendisini.
Kitaptaki papaz Ludovico yöntemine karşıydı; kişinin seçme hürriyetinden yoksun bırakıldığından bahsediyordu. Kişinin cinayete ve tecavüze meyletmesi seçme özgürlüğü ile yapılacak şeyler değiller; olsa olsa bir hastalık sonucu ortaya çıkan sapkınlıklardır. Bunun da tedavi edilmesi bir zorunluluktur kanımca. Kitabın sonunda Alex’in yaptıklarını “çocukluktan kaynaklandığı”’nı iddia etmesi, yaş alınca olgunlaşıp çoluk çocuğa karışması, mazbut bir eş istemesi hiç inandırıcı olmayan kısımlardı. Aynı, Pete’in yıllar sonra hanımefendi eşiyle ortaya çıkması, karısıyla bir beyefendi gibi konuşması gibi. Hadi ama! Kimse bu kadar vahşi suçlar işleyip sonra o beyefendi kişiliğe bürünemez! Bu tarz meyli olan bireylerin ciddi bir tedavi sürecinden geçmesi gerekmektedir. Ludovico yönteminin çok vahşice olduğunu biliyorum; ama Alex gibilerinin kurbanlarına yaşattıkları, bu yöntem uygulanırken çekilen acıdan kat be kat fazladır bence.
Kitabın diline gelecek olursak; olaylar Alex’in ağzından anlatılmış. Alex’in kullandığı ağır argo dil, hikayenin rahatsız ediciliğiyle öyle güzel bir bütünlük oluşturmuş ki… Dikizlemek, zumzuk, çakozlamak, cıvır vb… Hayatımda hiç karşılaşmadığım ifadelerdi bunlar. İyi okumalar dilerim sevgili Kardeşlerim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.