Damızlık Kızın Öyküsü: İnceleme

Please log in or register to like posts.

Genelde ütopyalar sevilir fakat distopyalar da maalesef görünmez gerçekleri barındırıyor benim gözümde. Bunların baş yapıtı niteliğine sahip kitaplardan biri  ‘’Damızlık Kızın Öyküsü’’.

Margaret Atwood; şair,eleştirmen,denemeci,feminist ve yakın zamanın en onur duyulan kurgu yazarları arasında gösteriliyor. Yazmaya 6 yaşında başlayıp 16 yaşında profesyonel yazar olmaya karar vermesine hiç şaşırmadım romandaki satırları okuyunca. Feministliğini ve hayal gücünü birleştirerek böyle harika bir eser ortaya çıkarmış yazar. Kitabı, 2017 çok okunanlar listesinde yerini almıştı fakat 2018 yılında da hakkıyla bu listede olacağını düşünüyorum. Fantastik distopyaların yerini, bizlere değer ve anlam katan distopyaların alması, saygıyla okunması gerekenler kategorisine giriyor.

 

Kitapta; Nüfus düzeyini arttırmak amacıyla doğurganlığa sahip kadınların toplatılarak, ‘kısırlık, özgürlük ve ölüm’ gibi kelimelerin tehlikeli ve yasak; ‘itaat,doğurmak,komutan ve emir’ gibi kelimelerin hayat biçimleri olması gerektiğini vurguladıkları kamplarda eğitim verilerek, doğurma yetisi olmayan kadınların eşlerine taşıyıcılık yapan ‘’ayaklı rahimler’’ olan kadınların acınaklı hikayesi anlatılıyor.

 

Verilen eğitimler okuyucuyu, bazen ağlatıyor bazen kızdırıyor ama merakla okumaya devam ettiriyor. 14 yaşında tecavüze uğrayan ve kürtaj yaptırılan bir çocuk tanık olarak dinlettiriliyor ve bunun kızın suçu olduğu öğretiliyor eğitim kamplarında. Damızlık kızlar ulusal bir kaynak olarak görüldüğü için ortadan kaybolmaması adına ayaklarına rakam ve bir göz dövmesi yaptırılıyor.

 

Okurken zaman zaman kanı çekiliyor insanın. Bütün özgürlükçü hissiyatım daha da kabardı satırlar akıp giderken. Biraz teselli buluyorsun sonuçta bir distopya, kurgu diye düşünürek. Fakat gerçek hayatta da Afgan ve Ezidiler gibi bir çok insanın, kadının bu tarz baskıya ve işkenceye katlanmak zorunda kaldığı bir dünyada da olduğumuzu hatırlatıyor beynim. Ortadoğu gerçeğini bilerek okumak bu Dünya Edebiyatı romanını insana vicdan muhasebesi yaptırıyor. Ve bütün yüreklerin  bu hesaba ihtiyacı olduğunu  düşünerek, tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Kitabın film versiyonu:

https://www.youtube.com/watch?v=xFK8nKbMh5w

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir