Deneme Nasıl Yazılır?

Please log in or register to like posts.

Deneme Nasıl Yazılır?

Deneme edebiyat alanında düşünce yazıları grubuna giren bir yazı türüdür. Ayrıca, denemede hangi konu ileri sürülürse sürülsün düşünceyi kanıtlama gereği duymaz; sonuç olarak samimi, açık ve anlaşılır bir dille işlenen yazı türüdür. Deneme yazarı bir iddiada bulunmaz ve yazdığı konuyu ispatlamak zorunda değildir. Konuşma dili günlük konuşma diline yakındır.

Diğer bir açıdan tanımlamak gerekirse; deneme yazıları, yazarın gözlemlediği, etkilendiği olayları herhangi bir plana ve delile bağlı kalmadan serbestçe kaleme aldığı yazılara denir. Dünya’da ilk deneme yazarı olarak; 16. yüzyıl Fransız yazarı Michel de Montaigne de görmekteyiz.

Deneme Planı Nasıl Hazırlanır?

Eğer sizde deneme yazmak istiyorsanız öncelikle yazı planı yapmalısınız.

Giriş

Gelişme

Sonuç

Yukarıdaki üç bölümde nelerden bahsedileceğini, bunlarla ilgili olarak kullanılacak örnek, benzetme ve alıntıların daha önceden tespit edilmesi demektir. Bu daha çok giriş, gelişme ve sonuç bölümünde bahsedilecekleri soru cümleleri olarak tespit ederek yapılabilir. Yazı planının yapılabilmesi içinse üzerinde söz söylenebilecek bir konu gerekir.

Konu aklınıza gelen her şey olabilir. Eğer okuyucunun ilgisini çekmeyi düşünüyorsanız güncel veya güncelliğini her daim koruyan konuları seçmenizi öneririm. Asıl önemli olan verilecek bir mesajınızın olmasıdır. Yani deneme yazmaya bir şekilde başladınız; fakat ana fikriniz yok, balık tutmaya giderken oltanızın ağzına yem almayı unutmuş gibi olursunuz.

Denemede Ana Fikir Nasıl Oluşturulur?

Denemede ana fikri vermenin üç yolu vardır:

Yazının giriş bölümünde ana fikri verip devamında bunu açıklayan, desteklemesini sağlayan ayrıntılarla devam edebilirsiniz.

Yazının giriş ve gelişme bölümlerinde düşünceyi destekleyen ifadelerle yazıyı başlatıp sonuç bölümünde bir veya birkaç cümleyle ana fikir verilir.

Yazının geneline yayarak okuyucunun yorumuna bırakılır.

Yukarıda bahsedilen üç yöntemden birini seçerek deneme yazmaya başlayabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Başlıca Deneme Yazarları:

Nurullah Ataç, Sabahattin Eyüboğlu, Cemil Meriç, Suut Kemal Yetkin, Salah Birsel, Mehmet Kaplan, Nurettin Topçu, Vedat Günyol, Enis Batur, Mehmet Salihoğlu, Nermi Uygur, Ahmet Turan Alkan, Uğur Kökden, Ali Çolak.

One comment on “Deneme Nasıl Yazılır?

  1. Acılarımın başkalarının yaşamamasını isterken ben daha kötülerini yaşamıştım. Acım her acıya ortakolmaktançıkmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir