Devasa Okyanusların Yemi: Planktonlar

Please log in or register to like posts.

Dev balinalar, köpek balıkları gibi hayvanların resiflerini terk edip uzak okyanuslardan faydalanmak için geldikleri bu doğa olayı, mercan kayalıklarının üretimi bitkisel planktonların tam bir patlama yaşamasıdır. Bu planktonlar iki çeşittir ve bitkisel olanları gözle görülemeyecek kadar küçük olsalar da ilkbahar aylarında birçok deniz hayvanını fazlasıyla doyuracaktır.Düşünsenize hareket yeteneği yok,  gözle görülemiyor, tek hücreli ama marifeti doyurucu… Üreme dönemine denk geldiyseniz, işler kızışmış demektir. Bu da havadan bakıldığında deniz üzerinde muhteşem bir hareketliliği gözler önüne serer. Hele geceleri sıcak denizlerde ışıl ışıldırlar.
Hayvansal olan planktonlar deniz anası, karides ve bunlar gibi parçalanmış halde deniz akıntısıyla sürüklenenlere denebilir. Büyük bölümü diyatome ve kamçılılar olarak adlandırılan çok küçük hücreli bitkisel olanlarıdır. Boyutları her ne kadar mikroskobik olsa da bir araya geldiklerinde mavi balinaların dahi en çok hoşlandığı besin maddesi olmaya hak kazanmıştır planktonlar. Buradan anlaşılıyor ki suda yaşayan en büyük memeli balığı doyuran daha neleri doyurmaz ki? Küçük balıklar bu planktonlarla büyür daha büyük balıklar öbür küçük balıklarla büyür. Alın size besin zinciri… Eğer mineralce zengin ve akıntısı bol bir okyanus ise daha fazla plankton ve daha fazla doyan balık bir arada olacaktır. Daha bitmedi! Atmosferde meydana gelen yağış olayları için Sülfat gerekli bir maddedir. Kokkalit adı verilen plankton, dimetil sülfür olarak adlandırılan kimyasalın atmosfere salınmasını sağlar. Bu kimyasal oksijenle birleştiğinde ne mi oluşur dersiniz? Tabi ki Sülfat… Dünya iklimi  ve canlı devamlılığı için müthiş öneme sahip olduğunu anlamışsınızdır umarım.
Sürüklenen ve dolaşan gibi anlamlara gelen planktonların önemi saymakla bitmez.Sadece fark etmenizi istediğim şey ne kadar küçük, ufak ve ya görülemez de olsanız diğerleriyle bir araya geldiğinizde neleri başarabileceğinizi unutmamanızdır. Değersiz değilsiniz, hepiniz bu doğa olayı gibi küçük ama etkilisiniz.

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir