DÖRT KİŞİLİK YAPISI/SUYUKÇULUK

Please log in or register to like posts.

GALEN/ MÖ Y. 201-129

Romalı filozof ve hekim Claudius Galen antik Yunan’ın insan bedenini açıklayan suyukçuluk yaklaşımına dayandırdığı bir kişilik kavramı geliştirmiştir.

Suyukçuluk yaklaşımına göre insan dört temel elementin farklı nitelikleri ile oluşmuştur.

  • Toprak / soğuk ve kuru
  • Hava/ sıcak ve ıslak
  • Ateş/ sıcak ve kuru
  • Su/ soğuk ve ıslak. ” Tıbbın babası” Hipokrat( MÖ 460-370) bedenin dört salgısına bu elementlerin niteliklerini atfederek bir model geliştirmiş ve bu salgılara HOMOUR ( ruh hali) adını vermiştir.

İki yüz yıl sonra Galen suyukçuluk yaklaşımı ile bir kişilik kuramı oluşturmuştur. Bedendeki salgılarla duyusal ve davranışsal eğilimler arasında bir bağlantı olduğunu savunan Galen’e göre; fazlalaşan salgıya göre kişilik dört gruba ayrılmaktadır. Bu dört kişilik yapısı şöyledir:

  • İyimser/ Kanı fazladır. Sıcak kalplidir. güvenilirdir fakat bencil olabilir. ( Eğer bencilce davranışları fazla ise et yemeyi bırakmalı ve küçük kesiklerle vücudundaki fazla kanı aldırmalıdır. Nedense bu uygulama bana hacamatı anımsattı. Demek ki bazı kadim bilgiler milattan önceye kadar dayanabiliyor. )
  • Soğukkanlı/ Balgamı boldur. Sessizdir. Akılcıdır. Kibardır. Serinkanlıdır. ( Yavaş ve utangaç olabilir.)
  • Sinirli/ Safrası boldur. Aşırı öd salgısından şikayetçi olabilir. Kişiliği ateşlidir.
  • Melankolik/ Kara safra salgısı fazladır. Çoğunlukla üzüntü ve korkuların eşlik ettiği şiir ve sanatsal yönü ağır basar.

Milattan öncelerden bize seslenen filozof ve cerrah olan ve tıp üzerine beş yüzden fazla kitap yazan, her ne kadar günümüzde suyukçuluk artık psikolojinin bir parçası olmasa da fiziksel ve zihinsel hastalıkların bağıntılı olduğuyla ilgili fikri modern terapilerin temelini oluşturan Galen kişilik yapılarını böyle anlatmış.

Sonraki dönemlerde tespitlerinde hatalar bulunsa da sanki Galen bir şeylerin temelini bulmuş gibi adeta.

Yazıyı okurken kendi kişilik tipimi düşündüm ve kendimle bir şeyler arasında az da olsa bağlantı kurabildim.

Peki siz ne dersiniz? Galen temelde de olsa kişilikleri belirmemiş mi?

KAYNAK:ALFA YAYINLARI/PSİKOLOJİ KİTABI

One comment on “DÖRT KİŞİLİK YAPISI/SUYUKÇULUK

  1. Adam benim kişiliğimi balgamla harbi özetlemiş.Bu arada ben de balgam baya fazla her 5 dk da bir balgam doluyo boğazıma bi türlü de geçmedi.Kişiliğim de balgam ile özdeşleşen kişiliğin tıpa tıp aynısı yuh artık diyorm 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir