Düşünme yetimizin köreltildiğini düşünmek

Please log in or register to like posts.

Düşünebilmek, bahşedilen aklı kullanabilmek büyük bir nimet olsa da bu özelliğimiz uzun zamanlar öncesinde bazı odaklar tarafından köreltilmiş.

Öyle köreltilmiş ki, aklımıza-fikrimize egemen olan doğru olduğunu düşündüğümüz düşüncelerin aslında yanlış olduğunu düşünemememizi veya yanlış olabileceği ihtimalini bile aklımızdan geçiremememizi sağlamış.

Bazı konularda öyle algılar uyandırılmış ki esasında yanlış olan bir düşünce insanlara gayet normal gözükmekte hatta sanki doğrusu buymuşcasına insanların beyninde yer etmekte. Bu “şaheserin” sonucunda insanlar bu yanlış düşüncelere körü körüne kapılmış olarak hayata devam etmekte.

Bunun getirdiği problemlerin başında ise objektiflik kavramının yok olması, at gözlüklerinin insanların birer hayati organı haline gelmesi, çatışık düşüncelerin hiçbir şekilde birbiriyle anlaşamaması ve bunun sonucunda toplumda her zaman bir kaos ortamının var olması…

Objektiflik nedir konusu artık tamamen öznel bir yargı olmakla beraber anlam ifade etmeyen öte tarafa sürülmüş, dışlanmış, insanların üstüne düşemeyeceği kadar uzağına hapsedilmiş bir konu.

Doğrunun ve yanlışın yegane temeli olan bu konu düşünme yetimizin köreltilmesi sonucu ayaklar altına alınmış. Insanlar en kolay yoldan refah ve hür hayatlarından yoksun bırakılmış…

Kısacası herkesin kendi adına sorgulaması gerektiğini düşündüğüm “düşünme yetisinin köreltilmesi” konusu hayatımızda büyük bir rol oynamakta.

Biz istesekte istemesekte ne yazık ki çeşitli terimlerin kuklası olmuş bulunmaktayız.

Fakat hiç birşey için geç olmadığı gibi bunun için de geç değil. Hayati değeri olan bu konuda herkesi mantıksal düşünmeye davet ediyorum.

Sevgi ve saygı ile…

Soru ve görüşleriniz için: mimaroglumimar@tmblr.com

twitter.com/mimaroglumimar

selimhan@yapimekan.com

adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir