EFSANE GERİ DÖNDÜ // Kartal’a Sevdası Tükenmeyenler

Please log in or register to like posts.

Beşiktaş JK Futbol Takımı 2015-2016 sezonu başında takımın hocası Slaven Bilic ile yolları ayırıp, yerine Türk futbol tarihinin Milli Takımlar düzeyindeki en büyük başarısı olan 2002 Dünya Kupası üçüncülüğünün mimarı olan Şenol Güneş ile anlaştı.

Takımın başına geçtiği günden beri yaptığı iddialı açıklamalarıyla Beşiktaş’ın ihtiyacı olan şampiyonluğun baş mimarı olacağını da hissettirmeye başladı. Nitekim o sezon stadı olmadan, 34 maçın hepsini evinden, mabedinden uzak oynadığı halde ligi zirvede bitirip şampiyonluk ipini göğüslemeyi bildi karakartal.

Beşiktaş’ın bilge hocası Şenol Güneş ise takımına oynattığı göze hoş gelen hücum futboluyla bu başarıda kuşkusuz en önemli etmenlerden biriydi. Sezonu zirvede bitiren Beşiktaş’ın forvet hattındaki Alman yıldız Mario Gomez gol kralı olurken aynı zamanda uzun bir aradan sonra Alman Milli Takımı’ndan da davet aldı.

O sezon sonunda birçok futbolcusuna gelen iyi teklifleri değerlendiren Beşiktaş yeni sezona yeni bir kadro yapılanmasıyla başlamak zorunda kaldı. 2016-2017 futbol sezonuna başlarken Beşiktaş’ın forvet hattında Mario Gomez’in gidişiyle oluşan boşluk Vincent Aboubakar ile dolduruldu. Ligin ilkyarısında tutuk başlayan siyahi süperstar ligin ilerleyen zamanlarında performansını arttırarak Beşiktaş’ın ard arda kazanacağı ikinci şampiyonlukta büyük pay sahibi oldu.

Sezonu bir kez daha zirvede tamamlayan Karakartal’ın, hocası Şenol Güneş’le olan uyumu gerçekten inanılmazdı.

2017-2018 sezonu başlarken, önceki sezon kiralık olarak takıma kazandırdığı Aboubakar’ın bonservisini alamayan Beşiktaş, tekrar forvet arayışına başladı. Bu arayışın sonucunda Manchester City, Real Madrid gibi futbol devlerinde oynayan, İngiltere Premier Ligi’nde şampiyonluk yaşayan Matador lakaplı İspanyol yıldız Alvaro Negredo ile anlaştı.

Fakat Negredo’nun Beşiktaş macerası pek de istenildiği gibi gitmedi. Beşiktaş’a şampiyonluk yolunda beklenen katkıyı yapamadı. Buna rağmen Şampiyonlar Ligi’nde tarih yazan Karakartal, şampiyonlar ligi gruplarını nağmağlup tamamlayan ve puan rekoru kıran ilk Türk takımı olarak adından söz ettirmesini bildi. Dünya futbol kamuoyu uzunca bir süre Beşiktaş ve hocasını konuştu.

Ve bu sene…

2018-2019 futbol sezonu öncesi Beşiktaş taraftarının transfer nöbeti tuttuğu günlerde Beşiktaş yönetimi eski futbolcuları Guti Hernandez ve İlhan Mansız ile yardımcı hocalık konusunda anlaştı.

 

Guti Hernandez… Futbola Real Madrid altyapısında başladı ve yaklaşık 25 yıl boyunca bu kulüp için mücadele etti. Real Madrid A Takımı’nda kaptanlığa kadar yükseldi. İspanya deviyle sayısız maça çıktı ve büyük başarılar yaşadı. 26 Temmuz 2010’da Beşiktaş İnönü Stadı’nda görkemli bir törenle futbol kariyerinin ilk transferini gerçekleştirdi. Aktif futbol yaşamı boyunca sadece iki takım için ter döktü. Biri İspanya devi Real diğeri ise Türk devi Karakartal.

 

Futbol kariyerine nokta koyduktan sonra Real Madrid’in altyapısında hocalık yapmaya başladı. Sosyal medya hesaplarında Beşiktaş’ın her başarısını kutlayan ve gönül bağını asla koparmayan Guti, Beşiktaş’da görev yapma isteğini de saklamıyordu.

Yine bir temmuz günü, bu sefer yardımcı hoca olarak Beşiktaş’a imza attı.

 

İlhan Mansız… Beşiktaş’ın asi ruhu, Türk Milli Takımı’nın 2002 Dünya Kupası’nda yarı finale çıkmasını sağlayan altın golün sahibi. Göğsündeki kartal dövmesi ile Beşiktaş’a olan gönül bağını vücuduna kazıyan Beşiktaş efsanesi. Beşiktaş futbol takımında 26 numaranın yegâne sahibi. Futbolcu olarak ayrıldığı yuvasına yardımcı hoca olarak geri döndü. Bir temmuz akşamı Guti ile paylaştığı fotoğrafla Beşiktaş sevdalılarını sevince boğdu.

 

Son söz…

Şimdi düşünüyorum da Beşiktaş’ın hoca üçlüsü Şenol Güneş, Guti Hernandez ve İlhan Mansız’dan daha iyi nasıl olabilirdi ki?

Bir Beşiktaşımız var, gücü yeten gelsin alsın!

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir