EL ALEM NE DER?

Başlıktan da anlayacağınız üzere yüzyıllardır süre gelen bir sorundan bahsedeceğim. Gönül isterdi ki bu tür konular sorun olmasın ve biz de başka konuları tartışalım ama maalesef bu dünyada başkalarının özgürlüğünü, mutluluğunu kıskanan insanlar olduğu sürece bu konuyu tartışmaya mahkumuz. Velhasılıkelam gelelim konumuza “el alem ne der?”

Aslında bir çoğumuz “aman kim ne derse desin, umurumda değil! ”  desek de o işler öyle olmuyor. Her yaptığımız hareketten sonra içimizi kemiren bir sıkıntı sürekli bize sorular soruyor “arkadaşlarım ne der, acaba başkaları benim hakkımda ne düşünecek? ” vesaire vesaire.  Her zaman karşımızdaki kişiye odaklanıyoruz ve asla kendimizi düşünmüyoruz. İnsan değil de sanki bir robotmuş gibi davranıyoruz kendimize. “Hata yapmamalıyım,duygularıma kapılmamalıyım, mükemmel olmalıyım ki insanlar benim hakkımda kötü düşüncelere sahip olmasın.” Her gün, her saat hatta her dakika bunları düşünmüyor muyuz ?

Peki biz bunları düşünürken ve hareketlerimizi kontrol ederken içimizdeki duygular,hayallere neler oluyor?  Ben size neler olduğunu hemen söyleyeyim…

Siz başkalarının dedikleri uğruna kendi hayatlarınızı kısıtlarken sizi var eden, hayata tutunmanızı sağlayan o duygular ve hayaller birer birer ölüyorlar. Evet, ölüyorlar ve içimizdeki duygular öldüğünde mutsuz,başkalarının istediklerini, söylediklerini yapan robotlardan pek bir farkınız kalmıyor. İnsanların hakkınızda neler düşündüğünü, konuştuğunu düşünmektense kendinizi mutlu edin ve kendiniz için yaşayın. Bırakın o insanlar istediklerini düşünsünler. Sizi sürekli kötüleyen ve eleştiren kişiler yalnızca sizin mutluluğunuzu ve başarılarınızı kıskanan, önünüze engel koymaya çalışan kişilerdir. Kimsenin hayallerinizi engellemesine izin vermeyin ve seçimlerinizi kendiniz yapın. Hayatınız sizi ilgilendirir, başkalarını değil. Bu yazıyı “Audrey Hepburn’den” çok sevdiğim bir sözü sizlerle paylaşarak bitirmek istiyorum.

“Hayattaki en önemli şey hayatın keyfini sürebilmek. Gerisi boş ve anlamsız.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.