Facebook Watch nedir? YouTube rakip mi olacak?

Please log in or register to like posts.

‘Facebook Watch’ Youtube’a  rakip mi olacak?

‘Watch’ a video yükleyen kullanıcıların izlenmeye göre gelir elde edeceği açıklandı.

Facebook medya alıcılarıyla konuşarak daha fazla bireysel içerik oluşturucunun izlenileceğini ve herkesin YouTube’a benzer şekilde gelir dağılımı elde edebileceği bir reklam sistemi oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Şirket ayrıca, markaların reklamını yapmak istedikleri şovları seçmesine ve şirketlerin en çok izle videosunda reklam yayınlamasına izin vermek için katmanlı bir reklamcılık sistemi oluşturmalarına izin vereceğini belirtti.

Facebook, TV benzeri hizmet olan Watch’ı, rakibi Youtube göre geniş tutacağını ve planları bilen birkaç kişiye göre daha kişisel video üreticilerine açacağını söyledi. Bu, Facebook’un reklamları satabileceği uzun biçimli video içeriğinin miktarını artıracak ve kullanıcıların sitede geçirdikleri süre içindeki gerilemeyi tersine çevirebilir.

Konuşmalar özel olduğu için Facebook, isimsiz kalmasını isteyen üç medya ajansına göre, Watch’te kendi şovlarını daha fazla içerik oluşturmasına izin vermek istiyor. Bununla birlikte, bu şovların haklarını almak yerine, Facebook, içerik oluşturucuların şovlarını ücretsiz yükleyebilecekleri bir sistem oluşturmak istiyor ve YouTube’un çevrimiçi içerik oluşturucularına ödediğine benzer şekilde, söz konusu içeriğe yerleştirilen reklamlardan elde edilen gelirden kesinti yapacak. Durum bilgisi olan bir diğer kaynak, Facebook’un nihai amacı, içeriğin büyük bir kısmını ödemek zorunda kalmayacak sürdürülebilir bir reklam destekli video platformu oluşturmaktır.

İçerik oluşturucuları, YouTube’un platformunda reklam geliri kazanmasını zorlaştırmasından sonra daha fazla gelir elde edebileceği diğer video platformları için arayışa girdi. Amazon, reklam ajanslarıyla da reklam destekli video girişimi oluşturmaya çalışıyor.

Daha geniş anlamıyla, Facebook’un platformu olan Watch YouTube’n alanına girmesini sürdürüyor. Şu anda, Watch’teki herkes reklam geliri elde ediyor. Facebook, Watch fırsatları olan dört şirkete göre, uzunluğu ve münhasırlığına bağlı olarak, bölüm başına 10,000 – 500,000 dolar arasında değişen, şovlarına katılmak için bazı medya, yapım şirketleri ve video içerik oluşturucularına para ödüyor. Bazı şovlar “ortak” esasına göre ücretsiz yüklenir.

Facebook bu yorumları reddediyor.

Açılış

Ağustos 2017’de başlatılan Watch, lider YouTube’dan daha fazla video reklam geliri elde etmek umuduyla Facebook’ta daha uzun biçimli bölümlerden oluşmuş gösterileri almak için bir çabalıyor. Hizmete ilişkin erken gösterilere, dijital medya şirketi The Dodo’nun “Comeback Kids” i ve kullanıcılara 2 doların altındaki yemekleri nasıl pişireceğini gösteren “Mücadele Yemekleri” dahil etti. Interactive Advertising Bureau’nun bir raporuna göre, dijital video reklamcılığı, 2017 yılının ilk altı ayında 5.2 milyar dolarlık bir endüstri oldu.

Facebook Aralık 2017’de platform için bir ilk olan videolardan önce reklamlar ekleyeceğini söyledi. Aynı zamanda kullanıcıların etkileşim içinde kalmalarını sağlamak için Facebook, videoların ortasında reklam kalifikasyonunu sağlamak için videoların en az üç dakika sürmesini ve bu reklamların içeriği yalnızca 60 saniye sonra görülebilir. Daha önce, videoların reklam molaları için 90 saniye olması gerekiyordu ve bir reklam yalnızca 20 saniye sonra görünebilir.

Facebook, ayrıca, uzun biçimli videonun taşınmasıyla sitedeki insanları daha uzun süre tutacaklarını umuyor. Son çeyrekte şirket, kısmen site üzerinde harcanan süre günde 50 milyon saat azaldı, kısmen News Feed algoritması değişiklikleri nedeniyle.
Google, bir reklamverenin uygunsuz içeriğin yanında görünen reklamların üzerine tepki göstermesinden sonra, Facebook için bir açılış hazırladı. Bu sorunun üstesinden gelmek için, Ocak ayında şirketlerin en üst “güvenli” videolarında reklamlar almasına olanak tanıyan Google Preferred adlı reklamcılık programının yenilenmesini ilan etti. Yeni kurallar uyarınca, bir insan program için şart koşulan her videoyu gözden geçirmelidir.

Ayrıca, içerik oluşturucuların bir yıl boyunca 4.000 saatlik “izleme zamanı” ve önceki yılda yalnızca 10.000 görüntüleme eşiği yerine reklam geliri elde etmek için 1.000’den fazla abone olmasını gerektiriyor.

Medya ajansları, müşterilerinin Facebook’daki video reklamcılığı ihtimalinden heyecan duyduklarını, ancak paranın büyük kısmının, Watch reklamlar yerine News Feed’de sponsorlu yerleşimler satın almak için ayrıldığını belirtti. Markalar, Watch’taki reklamcılık konusunda tereddüt ediyor ve özellikle reklamlarının nerede görünebileceğinden endişe ediyorlar, çünkü Facebook kategori tanımlamaları son derece geniş.

Watch’u daha fazla içerik oluşturucuya genişletmek, Facebook’un içeriği incelemek zorlaştıracağına dikkat çekiyor.
Bununla birlikte şirket, iki alıcıya, ikinci çeyrekten başlayarak belirli şovların satın alınmasına izin vermeyi düşündüğünü söyledi. Televizyonun nasıl satıldığına benzer yöntem, daha düşük kaliteli gösterileri (reklam geliri kazanamayacaklarını) ayartmak için bir yol olabilir ve reklamverenleri, televizyon reklamlarında olduğu gibi benzer miktarda para harcamak için ikna edebilir.

Bir kaynağın belirttiği üzere, Facebook’un YouTube Tercihli Reklamcılık Programına benzer şekilde, katmanlı bir reklamcılık sistemi oluşturmayı da göz önüne alması bekleniyor.

Kaynak: https://www.cnbc.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir