Girişimciler sıradan değildir, dahidir!

Yaşayacağınız veya hayal ettiğiniz en güzel hikayeler sizin olsun,

Uzun zamandır girişimcilik üzerine bir yazı yazayım diyordum.

Baya düşündüm ve sonra biraz yazayım dedim.

Girişimci nedir?

En başından itibaren girmek eyleminden türeyen ve sonu olmayan bir yolculuğa çıkan kişiye denir. Girmek deyince, aklıma ilk gelen yürümek ve hareket etmek. Bu da bize gösteriyor ki yatarak ve uyuyup öylece beklemekle girişimci ismine sahip olamazsın.

Bir girişimci ne zaman nerede olursa olsun, iç dünyasının derinliği onu kendi girişim hikayesine itecek olan en büyük etkendir. Büyük başarılar ya da büyük başarısızlıklarla sonuçlanacak her girişimde, girişimcinin okyanusa kendisini salıp yüzmeyi yarıda kesmek yerine devam etmesi gerekir; çünkü bu yolculuğun bir sonu yoktur.

Örnek bir girişim:

Aldığın bir karar var ve bu kararı girişmek eylemine dönüştürüyorsun. Her hafta sokaktaki bir dilenciyi yemeğe götürmeye karar veriyorsun ve bunun için eyleme geçiyorsun, ister sosyal girişim deyin ister anti-sosyal girişim, sonuç olarak bu da bir girişimdir. Şöyle böyle derken aradan bir sene geçince bu girişimi uygulamaktan vazgeçiyorsun ve bırakıyorsun. Bu girişimden vazgeçmenin birçok sebebi olabilir. Bunu bırakmanın en temel sebebi maddi sıkıtılar olabilir. Peki varsayalım ki sen bu girişimi maddi yetersizliğim var, diyerek bıraktın. Haklısın. Zaten çoğu girişimci maddi sıkıntılar çektiğinde kaçmayı ya da öylece aptalca hiç bir şey yapmadan beklemeyi seçer.

Aslında senin temelinde yaptığın girişimde sonuç neydi, sokakta tanımadığın herhangi bir dilencinin o gün için karnını doyurmaktı. Evet bu doğru sen bir dilencinin karnını doyuruyordun. Şimdi de maddi sıkıntıların var ve öylece çekip gidecek misin? Elbette bir yere gitmeyeceksin, bundan sonra haftada bir herhangi bir dilencinin yanından geçerken ona ‘nasılsın?’ diye sorup sohbet edeceksin, ve biraz olsun onun yüzünde tebessüm oluşturabiliyorsan, girişimin pivot etmiş olacak. Belki de bu geliştirilmiş bir model olmayacak senin için ama önemli olan ayakta durabilmek ve yoluna devam etmektir.

Hiç düşündün mü bu girişimin çekirdekteki temeli ne diye? Çok basit bir cevabı var, o gün için o dilenci diye nitelendirdiğimiz insanı mutlu etmek.

İşte girişimci nedir sorusunun cevabı bu: Mutlu eden kişidir.

Dünyanın en çok kazanan girişimcileri toplumu en çok mutlu eden kişilerdir. Burada girişimin ne olduğuna takılmak sahteciliğe kaçıştır.

Girişimci diye tabir edilen dahiler, parayla değil mutlulukla beslenen kişilerdir.

Eğer sizler toplumun dertleriyle ilgilenip ve onları mutlu etmek için çaba sarf ediyorsanız, siz de mutluluk beslenen değerli girişimcilerden birisiniz.

Bu yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Not: Bu yazıdaki kelimeler tamamen kendi düşüncelerimdir. Yazımda sizleri üzen bir cümle kurduysam affola,

Kendinize iyi bakın.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.