Gölgesizler / Hasan Ali TOPTAŞ

Please log in or register to like posts.

Hasan Ali Toptaş/Gölgesizler
‘‘İzsiz şey olmazdı; kuşların bile izi vardı gökyüzünde; sözcüklerin dişte, bakışların yüzde…’’
Gölgemde kayboldum, hatta kolonya kokusunda; bir berber dükkânında, mevsimsiz bir köyde… Yok yok; kendimde kaybolmuşum meğer…
Uykuların yönünü sezmek ne kadar insanın elindedir ?..
Ya da varlıktaki yokluğu keşfetmek
Hüznün hazzını en derinde yaşamak
Hatta üzüm üzüm üzülürken gül-üvermek…
İkilem arası diyalog, postmodernizm, zaman ve mekan çeşitliliği severler için yazmış adeta Hasan’ım Ali. Romana başlar başlamaz yok oluyoruz; Cıngıl Nuri’yle. Bunalıyoruz onu ararken; neredesin be adam! Çıkacaksan çık ortaya diyoruz. Elma dersem çık, armut dersem çıkma diye söyleniyoruz; marifet sayıyoruz.Hoopp! Bir dakika ama oyun oynamıyoruz.
Bir başka yerde kayboluyoruz bu sefer…
Gökyüzünde güvercinken; yeryüzünde bir kadınla eşdeğer oluyoruz, onun saflığında kayboluyoruz… Güvercin’ in allak bullak eden hikâyesine rastlıyoruz.
Peki ya sonra? Dediğiniz sorular çalınıyor kulağıma; sonrası muamma… Cennet’ten düşen bir evlat; Cennet’in oğlu: Tüm düğümlerin toplandığı
‘’deli ‘’olarak adlandırılan herkesten ‘‘us’lu’’ bir kahraman. Bir isme dahi layık görülmeyecek kadar GÖLGESİZ. Herkese inat ona takılan lakaptaki ‘ d’ yi atar ‘eliyle’ tüm düğümleri çözer. Ağzından dökülen tek bir cümle vardır. KAR, NEDEN YAĞAR KAARR? Evzinip gavzınıp bu sorunun derdine düşüyoruz.
Aslında bu cümle tüm gizemin açığa çıkmasına basamaktır.

Kar, her şeyin sütresidir.
Ala…
Yanık sineler, incinmiş bedenler, körpe hayatlar, gözyaşlarının bulağı kurumuş kadınlar ve daha nice izmihlal…
Bir kadının elifliğine ihanet etmiş bir yar ‘Atık’ …Bu sefer; metinlerarasılıkla şehir efsanelerinden bir başka hikâyeye rast geliyoruz .

Bir kızı, ayı mı kaçırmış? Basiretimiz bağlanıyor bu noktada… Güvercinin hikâyesinden içeri girip, onun yolunu takip edip; yolun sonunu buluyoruz. Hayatımıza birçok belkiyi katıp; müphem bir ıstırapla kendimize gelmeye çalışıyoruz.
Hasan’ım Ali’ nin gülerken ağzını kapamasına hayran kalarak, sonraki kitaplarına ulaşmak için keyifleniyoruz.
Son olarak, sahi: KAR NEDEN YAĞAR?..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir