İlmihal Yahut Arzuhal – Mustafa Kutlu

İlmihal yahut Arzuhal – Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu Türk yazar, hikaye ve denemeleri ile tanınır. Mustafa Kutlu denince ilk önce samimiyet gelir akla, içtenlikle kurduğu cümleler nüfuz eder benliğimize.

Açıkçası Türk yazarlarına pek vurgun değilimdir. Fakat Mustafa Kutlu, bu cümlenin dışında kalıyor. Özgünlüğü ve sadeliği beni benden alıyor, içtenliğinin okuyan herkesi etkilediğini düşünüyorum.
Bu kitabında, ilmihâl  konularını ele almış, deneme tarzında bir eser ortaya çıkarmıştır. Her denemesini, kendi bakış açısı ile düşünceleriyle bizlere sunuyor.
Hac, şükür, namaz, kanaat, ezan, ahlak, dua, yara, hûşü, oruç, tevekkül vb. gibi birçok konudan bahsedilmiştir kitapta. Kitap 49 denemeden oluşmaktadır. Her denemesi, efsunlu bir şekilde ruhu aydınlatıyor…
Mustafa Kutlu’nun;  “Uzun Hikaye”, “Mavi Kuş” ve “Beyhude Ömrüm”  gibi birçok hikâye  kitabı da bulunuyor. Kitapları kalın deği aksine  kısa ve öz, tadı damaktada bıraktırıyor. Ne çok kısa oldu diyorsunuz ne de çok uzundu sıkıldım…  Aldığı ödülleri hak eden bir yazar… Daha önce Mustafa Kutlu’yla tanışmadıysanız şimdi tam sırası…

Küçük alıntılar:

• Bir şey yap güzel olsun… Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin.

• Ezan bir feryattır, bir çığlık, bir uyarı, bir merhamet haykırışı, bir rahmet sağanağıdır. Nefsin, gafletin, unutuluşun, cahilliğin, nankörlüğün girdabında dönenlere.

• Toprakta bir temizleyendir, o da sudan gelen bir can taşır.

• Zekât kainatın ahengini sürdürme yolunda atılmış bir adımdır. Arının çiçekli olan hakkı, yağmurla toprağın hakkı gibi.

• Acı ile beslenen bir umuttur yara…

.

.

Mevcî

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.