İnsan’ın Tüfeği

Please log in or register to like posts.

İnsanoğlu evcilik oyununu oynadığı bu dünyada, rahat edebilmek için elinden gelenini yapmaktadır. Söz konusu insanın bu oyunda kendisinin rahatlığı olduğunda da önünde şapka çıkartılır.

Mademki insan rahatına düşkün diyoruz o zaman rahat olabilmek için nelere başvurmuştur? Benim bu soruya ilk cevabım aletler olurdu. Çünkü insan bu oyun sahasına girer girmez bir şeyler üretmeye, yapmaya başlamıştır. Aletler yapılmaya başlamıştır dedik ya o zaman aklıma bir soru daha geliyor. Bu aletleri insanlar yaparken neyi örnek alıyor nerden esinleniyorlar? Bu soruya da uzun uğraşlarım dan sonra şöyle cevap buldum. İnsanın esinlendiği kaynak ya doğa ya da kendisi olmalıdır. Neden mi çünkü insan ne kadar akıllı olursa olsun örneği olmayan bir şeyi hayal edemez, yapamaz. O zaman da kendisine iki örnek ortaya çıkıyor doğa ve kendisi. Zaten mevcut olan aletlere baktığımızda da doğayı ya da insanı temsil eden örneklere rastlamıyor muyuz? Örnek vermek gerekirse birçok örnek verebiliriz ama ben size hiç kimsenin bu zamana kadar düşünmediği bir şeyi örnek vermek istiyorum. İnsanın özünden, beyninden, gözünden, kalbinden, parmaklarından kendisinde bulanan ‘tüfek’. Galiba biraz şaşırdınız hatta bunların hepsi nasıl insanda bulunur dediğinizi duyar gibiyim? O zaman yavaştan hayal dünyamda ki kesitlerden size sunmaya başlayayım. Tüfek insan yapımı bir alet olduğundan insani özellikler barındırır. Bazen o kadar mutludur ki bir insanın namusunu korur. Bazen o kadar hırçındır ki haksız yere bir masumun ölümüne sebep verir. Bazen de o kadar kederlidir ki bir türküye özne olur. Bazen de o kadar âşıktır ki mermisini içinde patlatır. Aynı zamanda tüfek sahibi gibi tek değildir her çeşidine rastlanmaktadır. Sahibi gibi gözü, burnu, eli vardır. En önemlisi de yüreğinde yeri geldiğinde Mevla için yanan, yeri geldiğinde şeytanın doldurduğu mermisi yani kalbi bulunmaktadır. Zamanımızı ayırıp birazcık düşündüğünüzde sizde farklı benzerlikleri yakalayacaksınızdır.

Sözü uzatmadan son olarak tüfeğin insana benzeyen bir yönü de aynı deyime muhattap olmasıdır. Hani deriz ya insanın adı çıkacağına canı çıksın. İşte tüfek de yapımından bu zamana kadar insan gibi bu söze muhattap olmuştur. Bir kere adı çıktığından canı da çıkmış, amacı da, insanlığı da…
Siz siz olun kendi tüfeklerinizin adını çıkartmayın… Selam ve hürmetle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir