Jose Saramago – Toprağın Uyanışı

Toprağın Uyanışı, Saramago’nun çocukluk yıllarından izler taşıyan bir yapıt.

Roman Mau-Tempo ailesinin yaşamını yakından bizlere sunuyor. 3 kuşak Mau-Tempo ailesini ve yaşamlarını okuyoruz. Anlatıcı ise bazen Mau-Tempo aile üyelerinden birisi oluyor, bazen diyaloglar şeklinde devam ediyor, bazen ise yazarın kendisi oluyor.

Kitapta en çok dikkat çeken nokta; erkeklerin ve kadınların aynı ağır şartlarda iş hayatında yer alıyor olması. Özellikle kadınların hamileliğin son gününe kadar tarlada çalışması ve veresiye istemenin kadınların görevi olarak görülmesi… Kitabı okurken okuyucunun dikkatini çekebilecek bir diğer nokta ise; tarım işçilerinin köle gibi havanın aydınlanmasından hava kararana dek yoğun şartlarda çalışıp hak ettikleri yevmiyeyi almadıkları ve ücretlerinin arttırılmasını iş verenden talep ettikleri için işkenceye maruz kalmaları…

Romanın konusu Portekiz’de Kraliyet, Cumhuriyet ve Salazar diktatörlüğünde yaşanan konuları ele aldığı için bu tarz olaylarla okuyucu o zamanı gözünde rahatlıkla canlandırabiliyor. Her ne kadar bu tarz zalimliklere şahit olsak da şunu söyleyebilirim ki; Saramago yine toplumun bir yarasını romanında çok güzel işlemiş.

Son olarak söyleyeceklerim; bu kitap yine klasik Saramago tarzında. Diyaloglar arası bolca virgül var. Diğer Saramago tarzı ise; Saramago’nun bazen okuyucuya bir sonraki olayı söylemesi. Yani adamın öleceğini, bazı karakterlerin evleneceğini önceden öğreniyorsunuz 🙂 Böyle söyleyince belki heyecanın kaçtığını düşünenler olabilir ama Saramago’nun o heyecanı canlı tuttuğuna emin olabilirsiniz. 

İyi okumalar…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.