KADIN

Please log in or register to like posts.

KADIN

Dünya Kadınlar Günü…

Bir özelliğin mi –annelik, hayatı düzene koyan, nesillerin devamını sağlayan, üreten, dünyaya yön veren( neticede yeryüzündeki tüm yöneticileri yetiştiren de odur)- ya da ayrıştırıcılığın mı kutlandığı bir gündür?

Bilinen hikaye 8 Mart 1857’de New York’ta kırk bin dokuma işçisinin, ‘daha iyi şartlarda çalışma’ istemi ile başlayan grevin bir facia ile sonlanması ile başlıyor. Fabrikaya kilitlenen kadınlardan yüz yirmi tanesinin çıkan yangında hayatını kaybediyor. Aslında o yangında ölen yüz yirmi kadın değil yüz yirmi candır.

16 Aralık 1977 yılına kadar fabrikada ölen kadınlar anısına zaman zaman gündeme gelen ‘ Dünya Kadınlar Günü’ bu tarihte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından resmiyet kazanıyor.

Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak gündeme gelen bu özel gün zaman zaman sekteye uğrasa da ( 1980 darbesinden sonra dört yıl boyunca kutlamalara izin verilmemiş) her yıl ülkemizde de gündeme geliyor.

Ben bir kadın olarak bu günü daha farklı bir yönüyle ele almak istiyorum. Her şeyden önce cinsiyetimin ayrıştırıldığı her konudan derin bir rahatsızlık duyduğumu dile getirerek başlamak istiyorum söze.

Kadın ve erkek cinsinin eşit olduğunu savunan tüm düşünceleri bir yana bırakalı çok zaman oldu. Ben kadın ve erkek cinsinin birbirini tamamladığına inanlardanım.

Hiçbir nedenin bir üstünlük ya da aşağılık emaresi olmadığını idrak edecek kadar üstünde durdum düşüncelerin. Irk, renk, cinsiyet…İnsan ruhunun yüceliğini ifade etmeye ölçüt olamaz bunlar. Tabii ki o ruh yüce işlerle uğraşıyorsa…

Eğer hala oturup tartışacaksak bunları bir arpa boyu yol almamışız demektir.

İnsanlığa ya da bir insana bile faydası dokunabilen bir insanın ırkının, cinsiyetinin, renginin bir önemi olabilir mi?

Ben ‘Dünya Kadınlar Günü’nü bu şekilde ele alıyorum.

Yaşasın insanlığa, bir insana, doğaya, yaşama katkıda bulunan insanın varlığı…

Fakat niyetimiz nesilleri yetiştiren ve üreten kadınları kutlamak ise; yaşasın ‘Dünya Kadınlar Günü.’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir