KENDİMİZİ ADAM ETMEK…

Cümleten selam olsun öncelikle..
Bu yazıyı okumaya başlamadan evvel çoğumuz başlığı görünce bir anlam verememişizdir belki…Bir insan kendini nasıl adam edecek?Buna muktedir midir?
Aklınızda ki soruları daha çok karmaşıklaştırmadan hemen yanıt vereyim dostlar..İnsanoğlu her şeye olduğu gibi ‘kendini adam etmeye de’ muktedirdir vakıftır.Hayatta belki de en kolay şey bir başkasına öğüt verip durmaktır.Bir başkasına yön vermek amiyane tabirle ahkam kesmek en kolaydır.Asıl meziyet ise bu değil insanın dönüp kendine bir şeyler söylemesidir.Kendi aynasında kendini seyredip kendisini bilmesidir.. Ne demiş Bizim Yunus:
İlim ilim ilmektir..
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin..
Bu nice okumaktır..
Aslında sözün özü sadece bu kadardır.Ama birazcık dertleşelim..Dertleşelim çünkü bu durumu son zamanlarda çok ıskalar olduk..İnsanlar bizler kendi kendimize kalmaktan korkar olduk,sıkılır olduk neticede kendimizden uzaklaşır olduk..Bir usta bu konu da şunu söylemiş:’İnsan içine bir şey diyemiyorsa dışarıya boş lakırdı etmesin..!’ Biz kendi içimizde kendimize yabancıysak Allah aşkına buyrun bana söyleyin dışarıya nasıl bir cümlemiz olur!Yada o cümle ne kadar samimi olacak..Biz önce kendimizin farkına varmalıyız..
Bu ifadenin benzerini çoçukken büyüklerimizden epeyce duymuşuzdur yada tartışma programlarında da duymuş olabilme ihtimaliniz yüksek..’Efendi Efendi biraz adam ol..!’ Ama asıl sesleniş bu değil..Asıl sesleniş kendi içimize doğru olmalı.. Tam da şu şeklide ‘Eyy ben tam bir adam ol..!!’ Peki nasıl olacak?
Belki de bir ömürlük çabamız sırf bu olmalı..Neden mi?Çünkü bizim ‘tam adam’ oluşumuz çehremizi;çehremiz çevremizi;çevremiz adeta tüm bir milleti;milletimiz tüm bir ümmeti;ümmetin ‘doğru bir adam’ oluşu tüm cihanda bir değişimi sağlayacaktır..
Var mısınız bugünden itibaren ‘Kendimizi adam etme’ ile uğraşmaya..
Selam ve dua ile..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.