Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Yıllardır görmediğim, özlemini ve hasretini çektiğim bir dosta kavuşmuş gibi oldum “Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç” romanını elime aldığımda.

Hüseyin Rahmi’nin insanı sarıp sarmalayan, bazen sarsan, yüzüne iki tokat vurup insanı kendine getiren ama bol bol güldüren üslubunu kana kana içtim.

Bu romanı, yıllar önce bir ders için okumuş ve çok hoşlanmıştım; ancak bu okuyuşumda o zamanlar romana hak ettiği değeri göstermediğimi fark ettim; yeniden okuduğumda romana bayıldım. Demek ki, yaş ilerledikçe, insan yeni tecrübeler edindikçe okuma zevki, ilgisi, olgunluğu da aynı oranla ilerliyor. Bu sebeple kitapları birkaç yılda bir okumak, kitabın hakkını vermek açısından iyi bir fikir gibi geliyor.

Eserdeki kadınların aralarındaki diyaloglara, yanlış anlaşılmalara artan bir iştahla güldüm. İrfan Bey’in adeta içinden bir aşk kurdunun çıkması sizi çok şaşırtacak; Feriha Davud ise iyisiyle kötüsüyle, artısıyla eksisiyle benim gönlüme girmiş bir hanımefendi olduğunu söylemem gerek.
Bu arada şunu söylemeden geçemeyeceğim; eserdeki bilimsel açıklamalar, rüyalar, araştırmalar ödümü patlattı, bu bölümleri soluğum kesilerek okudum adeta.

Konusu: Dünyaya kuyruklu bir yıldız çarpmak üzeredir. Bu yıldız Halamın Yıldızı diye bilinen “Halley Yıldızı”dır. Bu korku dolu ortamı, biraz parlamak, biraz da kadınlardan göremediği ilgi yüzünden onlardan öç almak için kullanan İrfan Bey’in konferanslarına kadınlar akın eder. Bu tuhaf ortamda bir de aşk hikayesi peydah olacaktır. İyi okumalar
Alıntı: “Zihnin çalışmasını kim yasaklayabilir ve özellikle bu kabahatinden dolayı kim kınayabilir? Oradan dışarı çıkmayan hayaller ne şekil ve nitelikte olursa olsun buna kanun bile müdahale edemiyor.”

“Meğerse bir kız için dama çıkmak pek ayıpmış. Bu memlekette kızlar için ayıp olmayan ne var acaba?”

“Sadece şekillere bağlı kalan dostluklar çabuk yıkılır. Kalıcı olanlar manevi ilişkilerle samimi sevgilerdir ki bunlar da ilk bakışta kurulmaz.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.