Mai ve Siyah: Servet-i Fünun döneminin portresini sunan roman

Please log in or register to like posts.

Batılı tarzda yazılmış Türk romanının ilk örneği sayılan ‘Mai ve Siyah’, (Bazı Kaynaklarda bu Aşk-ı Memnu kabul edilir.) Halit Ziya Uşaklıgil’in Servet-i Fünun sanatçılarının bunalımlarını, Ahmet Cemil karakteri üzerinden yansıttığı romanıdır.

Hayalperest bir genç olarak kurgulanan Ahmet Cemil, para kazanmaktan çok ün kazanma peşindedir. Arkadaşı Hüseyin Nazmi’nin aksine o, mavi bir gecede, tepebaşı bahçesinden Haliç’e bakarak ünlü bir yazar olma hayalleri kurar, siyah bir gecede ise bu hayalleri yıkılır.

Kız kardeşini, sırf başyazar olabilmek için Mir’at-ı Şuun gazetesinin sahibinin oğlu Vehbi’ye verir. Başyazar olur; ancak kısa süren parıldaması, kara bulutları, fırtınaları ve travmaları da beraberinde getirir. Ahmet Cemil, hayatın tokatını art arda o kadar şiddetli, o kadar hızlı yer ki yüreğiniz cız eder. Avutmak istersiniz bu feleğin çemberinden geçmiş biçareyi.

#alıntı :

“İşte öyle bir şey yazmak istiyorum ki yukarı bakılsa mai ve daima mai; aşağı bakılsa siyah daima siyah…”

“İnsanlar ne kadar büyürlerse büyüsünler, ne kadar ihtiyar olurlarsa olsunlar yine bazı dakikaları vardır ki, annelerine sokularak çocuk olmak isterler…”

“Baran-ı elmas (elmas yağmuru)!Ne güzel,ne hulyalar getiren,nasıl rüya alemleri açan bir isim…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir