Masum Değiliz Hiç Birimiz Hepimiz Tüfekliyiz

Please log in or register to like posts.

“Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı
…”
Kaç yaşındaydım bu türküyü neşeli neşeli söyleyip -aslan yarim’ mısrasında masanın tam ortasına vurup tonlama yaptığımda?Ohh şükürler olsun onbeşli değildim,utancımda gizlenmedi,utancıma gizlenmedi bu ağıt. Ehh belki sekiz belki on yaşlarındaydım şarkıların,türkülerin,kuşların,böceklerin hep en canlı yerini duyardım ölümler uzaktı çook uzaktaydı sanırdım meğer uzakta olan benmişim anlamlandıramamışım;hayatla yok olmayı; şarkının başlaması gibi bir de bittiğini;uçan kuşun elbet bir gün toprağa düştüğünü ben görmemişim.
Bir an sessizlik kaplıyor her yanımı. Düşünüyorum.Ayağa kalkıyorum aynada bakıyorum izliyorum her zerremi gözlerimi kapatıp duyuyorum kalbimi,kelimelerimi.İşte masamın başına geçip kalemimi alıyorum o kalem ki benim taramalı tüfeğim;kağıdı delip geçiyor savurduğum her kelimeyle.Savunuyor kendini orda biliyorum. Söylemem gerekiyor diyor ben varım,burdayım.
Tercih çok.Varolmanı kanıtlama yolların çok. Bilebilir miyiz en onurlusu hangisi?En kusurlusu hangisi?
Kiminin kalemi tüfek işte; kelimelerle kağıdı delip geçiyor
Kiminin dili tüfek;özel hayatları delip geçiyor
Kiminin belinde tüfek;ormanlarda,dağda,bayırda,çayırda “hiç birşey yapmıyorum hayvan avlıyorum canımmm” zevkiyle masum kalpleri delip geçiyor
Kimisinin tam göz hizasında tüfeği; toprağa adım atan düşmanı delip geçiyor
.
.
Tercihimiz çok.
Varoluşumuzu kanıtlama yollarımız çok.
Kaç yaşında olmamız gerekiyor tercih yapmamız için.Kaç yaşında anlamını biliriz sözcüklerin ve bir de kaç yaşında öğreniriz her kelimenin cümleye göre şekillendiğini.
Büyümemiş çocukların tüfekleri gerçek tüfeklerle aynı;büyümüş çocuklar ise ellerinden alınmasın diye şekil değiştirmiş tüfekleri tutuyor ama o da aynı.
Tüfeğini seçenler;delip geçtikleriyle mutlu yalnız şunu bil ki ‘fek kırma,kesme anlamlı.
Düşün bakalım insan bilebilir mi en onurlusunu,en kusurlusunu?
Bilemeyiz.
Bildiğim tek şey masum değiliz hiç birimiz,hepimiz tüfekliyiz.

Merve Turaç

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir