Okumak Üzerine Bazı Mülahazalar

”Okuma, ruhu yüceltir.”
-Voltaire-

Bilgi her dönemde altından, elmastan çok daha değerli bir mücevher olmuştur; hiç kıymet görmüyormuş gibi zannedilen zamanlarda bile…
Bilgi geleceğin anahtarıdır. Anahtarı elinde tutan, geleceği avucunun içine almış olandır. Bizim çağımızda bu anahtara ulaşmak artık çok kolay. Kitap okuyarak istediğimiz bilgiye kolayca ulaşabiliriz.

Kitap okumak, bizi bilgeliğe yaklaştırır ancak “okumanın yararı” sadece bu değildir. Okumak daha zengin bir kelime dağarcığına sahip olmamıza yardımcı olur. Söylemek istediklerimizi geniş bilgi dağarcığımızdan yararlanarak daha etkileyici ifadelerle aktarabiliriz.
Aktardıkça daha çok dinleyici buluruz kendimize. Bu da özgüvenimizi arttıran bir unsurdur.

Okumanın bir diğer faydası şudur; okuduğumuz her kitap bizi kendi dünyasına dahil eder. Daha önce hiç yaşamadığımız ve ileride de hiç yaşayamayacağımız bir dünyanın kapısını aralar kitaplar. Ufkumuz, dünya görüşümüz genişler. Herhangi bir olaya farklı açılardan bakabiliriz. Çünkü bir çok yazarın bakış açısına kitaplar sayesinde aşina olmuşuzdur.

Dahası; okumak bizi gündelik sıkıntılardan, tekdüzelikten kurtarır. Griliklere kısa bir mola vermemizi sağlar. Kişiliğimizi renklendirir. Okuduklarımız bizi yeri gelir mutlu eder, ruhumuza huzur verir; yeri gelir üzer, sarsar, kendimize getirir. Kısacası, okumak her şeydir. İyi okumalar.

Seda Külah
@kitap_salatasi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.