‘OLMAK’ İÇİN OLMASI GEREKENLER…

Please log in or register to like posts.

Selam öncelikle herkese..
Uzun bir vakit ayrı kaldık ama çok şükür ki bugün buluştuk..
Dostlar uzun vakit önce aldığım bir kitabın güzel gönüllü yazarı kitabın belli bir bölümünü ” ‘Olmak’ için olması gerekenler” bölümüne ayırarak kendi perspektifinden ‘olmak’ meselesinin izahatını 22 madde de açıklamış..
Çok hoşuma gitti.. Ve izahatı gayet olumlu buldum.. İnsan eğer bu 22 maddenin en azından hepsini yapamasa da bir kısmını yapabilse yada yapmaya uğraşsa kendisinin yüklerini hafifleteceğine inanıyorum..
Hadi isterseniz o 22 maddeye geçelim..

1)Fuzuli’den bir gazel ezberle..Baki ile ünsiyeti arttır; Taşlıcalı ile yakın ol..Şeyh Galibi ihmal etme..Divan Edebiyatını önemse;orada muhabbetimiz ile zarafetimiz ile biz varız..
2)İmkan buldukça sabah namazlarını cemaatle kıl.Farklı camilere giderek farklı seherleri teneffüs et. Süleymaniye ile öyle bir tanış öyle bir muhabbet kur ki Selimiye kıskansın..!!
3)Çok çalış boş vaktin olmasın.Az uyu. Az uyumak çok yaşamaktır.
4)Dürüst ol..Allah’a insanlara ve en çokta kendine.Kendine dürüst olan başkasını aldatmaz,aldatamaz..
5)Twitterdan uzak dur..İnstagrama az uğra..Unutma kimse sosyal medyasızlıktan ölmedi..
6)Yaptığın işi kaliteli yap..Başımıza ne geldiyse bundan geldi. Gafletten kurtulmak kalitedir.Unutma müslümanlık kaliteye mecbur olmaktır.
7)Gökyüzüne bak ve denize,dağlara..Yavaşla biraz.Bulutları dinle;yağmur yağarken bir şiir oku ıslanırken..
8)Her ikindi sonrası bir cüz Kur’an-ı Kerim oku.Tefsiriyle okursan ne ala..
9)Tarih okumaları yap..Halil İnalcık hocanın tüm kitaplarını oku..Hazır üstadı hatırlamışken birde ona Fatiha oku..Cahil kalmayacak derecede İlber hocayı da takip et.Ecdadını seviyorsun kabul,sevdiğini tanı biraz..İnan daha çok seveceksin.
10)Hazır okumaya başlamışken Suç ve Cezayı da oku.
11)Sadıklarla birlikte ol..Beraberlik senin ona varman değil,onsuz adım atamamandır. Böyle bil..Herkes yarin köyüne varır ama bazılarının bastığı yer yarin köyü olur..Herkesi boş ver bazılarından ol..
12)İnsanlık için küçük kendin için büyük bir adım at..Daha iyi bir insan ol. Her ne isen en iyisi ol..Seni sevmek isteyenlere yardımcı ol.
13)Her işte niyete dikkat et.. Onsuz olmaz..
14)Evlatlarını yarınlara hazırla.Dünü bilirlerse işin kolaylaşır.Mesleklerinin ne olacağını boş ver. Uyurlarken başlarının yanına git ve Allah’a kul Peygambere ümmet olmayı başarmış bir evlat olmaları için dua et.
15)İyi bir müslüman ol.Kardeşlerini sev.Suizandan kaçın.Dedikodu yapılan yerden uzaklaş.Ayıp görürsen ört,kusur görürsen düzelt. Düzeltemez isen dua et.
16)Komşularınla iyi geçin..Akrabalarını ziyaret et,hastaları ihmal etme..
17)Kapitalizme karşı kaliteli bir duruşun olsun..Nuri Pakdil’e bakacak bir yüzün olsun..
18)Yerine birini yetiştir.Yerine bir adam yetiştirmeden göçer isen bu dünyadan davaya ihanet etmiş olursun..!! Hain olma..!!
19)Yeryüzünde ki tüm insanlığı ateşten kurtar..Zor mu?Hiç olmazsa birini kurtar..Madem herkesi düzletmek zor o zaman işe kendinden başla.. Kendini düzelt ki dünya bir eğriden kurtulmuş olsun..
20)Ölmeden evvel öl..!!
21)Kalbine Allah dedirttir. Göklerden nur sağ gönlüne..Hür olana dek kul ol,kul olmakta hür ol..Huzur başka türlü ele geçmez..
22)Dua et..Olmayacak bir işin umutsuzluğu ile ellerini açan bir adam gibi değil;ellerini açmazsa hiçbir şey olmayacak bir adamın umuduyla,dua et..
Selam ve muhabbet ile..

Kimler Beğendi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir