PABUCUMUZ DAMA ATILACAK

Please log in or register to like posts.

PABUCUMUZ DAMA ATILACAK

İngiltere’de bürokrat çocuklarının gittiği özel bir okul varmış. Bu okuldaki öğrencilerin müzik dinlemesi yasakmış. Bunu ilk öğrendiğimde tabiri caizse şok olmuştum. Sebebini sorduğumda ve cevabı aldığımda bir şok daha yaşadım.
“çünkü müzik beyni uyuştururmuş”

Doğruluğunu araştırmadım, ne yalan söyleyim. Hem müzik dinletilmediği bilgisinin hem de müziğin beyni uyuşturduğu bilgisinin. Bazı müziklerin özellikle klasik müziklerden bazılarının matematik zekayı artırdığına veya odaklanmayı sağladığına dair de bilgiler var hafsalamda. O halde müzik dinletmiyorlarsa veya yasaksa ihtimalen yasak olan müzik klasik müzik değildir diyebilirim. Aşka güzellemeler düzen, aşk için her şeyi mübah gören cenneti cehennemi karıştırtan, doğru- eğri bırakmayan, aşkın üzerinde değer tanımayan şarkılardır yasak olan zannımca.

Yıllarca bu tarz film ve müziklere maruz kalmış halkımızın durumuna bakınca, bunun doğruluğuna kendimce kani oluyorum. Aşk hayatın yadsınamaz bir gerçeği olmakla birlikte, üzerine başka değer tanımaz hale getirmek insanları; evlilik mefhumunu, ahlak mefhumunu, inanç mefhumunu vesaire her tür mefhumu yok sayan bir hale getiriyorsa toplumları durup düşünmek gerek diyorum. Amcasının hanımına aşık olan bir yeğen hikayesini, sezon sezon halkımıza pazarlayan, amca görmeden Behlül- Bihter çiftini öpüştürmeye çalışan oyunlarının üretildiği ve çocukların kullanımına sunulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Niche “övgünün gücünü yadsımayın.” diyor. Gençliğimize neyin değerli olduğunu biz öğretiyoruz. Allah rızası için, vatan için, namus için sevdiceğini kundaktaki bebeğini bırakıp savaşa giden ve can veren nesilden, aşk için herşeyi mübah gören bir nesle geçiş yapışımızın müsebbipleri kimlerdir iyice bakmak lazım. Bütüncül bir şekilde saldırılar altındayız. Tüm değer sahibi ülkeler ve halkları her an aşındırma politikalarıyla suyun mermeri eritmesi gibi değerler erozyonuna uğratılmaktadır. Dinlediğimiz müziklerden, izlediğmiz dizilere, internet üzerinden yapılan paylaşımlardan, facebook üzerinden eski aşklara ulaşmalara, yeni aşklara yelken açmalara kadar herşey herşey saldırmakta kimliğimize. Sahi neydik biz? Nasıl düşünürdük? Neleri över- neleri yererdik? Kimlerin pabucu dama atılırdı?

Arzularının kölesi olmuş, arzuları uğruna üç yaşındaki çocuğu ölüme götürecek cürmü işlemeyi kendine mübah gören bir insan haline gelmeyi nasıl başardık? Hırsızlığı, yalanı, ölçüsüzlüğü kendimize nasıl mübah görür olduk?

– [ ] Toparlanmak zorundayız. İnançlı olalım veya olmayalım bir Allah ve din inancımız olsun veya olmasın; ilkelerimiz olsun, doğrularımız-yanlışlarımız olsun. Kınanacak, yargılanacak cezalandırılacak şeylerimiz olsun. Yargı yapmıyorsa bunu toplum olarak biz yapalım. Yanlış yapanın ilâ-nihaye yanında olmayalım. Atalım pabucunu dama bu insanların, biz yanlış yaptığımızda da bilelim atılacak pabucumuz dama kimse selam vermeyecek bize, yüzümüze bakmayacak. Özümüzde doğruluk yoksa birileri kılıcıyla bizi doğrultacak bilelim.

One comment on “PABUCUMUZ DAMA ATILACAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir