Podcast Nedir? Nasıl Podcast Yayını Yapabilirim?

Değerli okuyucularım merhaba,

Sizlere en basit haliyle podcast’i açıklayacağım ve bir podcast yayınını nasıl yapacağınızı bu yazıyı okuduktan sonra öğrenmiş olacaksınız. Özellikle ”Podcast yayını nasıl yapılır?” diye soran arkadaşların açıklamalarımdan sonra mutlu olacaklarına inanıyorum. Umarım sizlere birazcık olsun fayda sağlayabilirim.

İnternette birçok kişi podcast yayını hakkında detaylı açıklamalarda bulunmuş. Asıl farkettiğim durum ise şu oldu: Direkt sonuca götüren kısa bir anlatım internet ortamında bulamadım; bu yüzden bu konu üzerine yazmaya ve elimden geldiğince anlatmaya karar verdim.

Podcast nedir?
İnternet ortamında otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan; şiir, müzik veya konuşmadan oluşan bir program, podcast diye adlandırılır.

Podcast yayını nasıl yapabilirim?
Podcast yayımlamak isteyen arkadaşlar öncelikle ses kayıt cihazına sahip olmalı. Ses kayıt cihazınız akıllı bir telefon dahi olabilir.

Aslında podcast benim açımdan şu: Kelimeleri sesli olarak kaydettik sonra belirli bir düzen içerisinde arşivleme sanatı. Siz bu ses arşivini Spotify tarzı uygulamalarda kolaylıkla yayımlayabilirsiniz.

Not: Podcast yayınınızın nitelikli sese sahip olması için kesinlikle kaliteli mikrofonları tavsiye ederim.

Peki Spotify’da podcast nasıl yayımlayabilirim?
Hemen bir SoundCloud hesabı açıyoruz. Hesabı açtıktan sonra podcast yayınlarınızı Souncloud’a yükleyiniz. Daha sonra Spotify’da yayınlamak için RSS feed‘e ihtiyacınız var.
Alttaki resimde yer alan kısımları özenle dolduralım. Bu alttaki sayfaya SoundCloud-Settings-Content bölümünden erişebilirsiniz.

Bu işlemler bittikten sonra Spotify hesabı açalım. Bu hesap açma işlemi de bittikten sonra https://podcasters.spotify.com/ adresi üzerinden log In olalım. Altta görmüş olduğunuz Get Started sekmesine tıklayalım.

2. olarak karşınıza alttaki  bölüm çıkacak. Bu kısımları doldurduktan sonra Continue sekmesine tıklayalım.

Son aşama olarak sıra RSS Feed‘i eklemeye kalıyor. Alttaki boş kısma RSS Feed‘i yapıştırdıktan sonra  Next diyelim.

 

Not: Bu işlemler sırasında bir hata alırsanız düzeltmeleri SoundCloud üzerinden yapmanız gerekiyor. Özellikle resim konusunda hata alınırsa istenilen pikselde SoundCloud profilinizi güncellemeyi unutmayın.

Sizleri tebrik ederim arkadaşlar, artık siz de Spotify’de podcast yayını yapabilirsiniz. Bildiklerimi sizinle paylaşmaya çalıştım. Umarım faydası olur.

Ayrıca, Sen, Benim En Güzel Duamsın adlı bir podcast’im var. Kendi yazdığım şiirleri seslendirmeyi düşünüyorum. Şimdilik bir şiir ekledim. Eğer destek olmak isterseniz alttan ulaşabilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla,

 

 

  • Sevgili Mustafa Bey, podcast uygulaması için vermiş olduğunuz bilgiler ışığında tüm aşamaları yapmama rağmen soundcloud rss yayın adresi podcasters.spotify de bir türlü aktif olmadı bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

    Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.