Proje nasıl yazılır? Sponsor arıyorum. Sponsorluk dosyası nasıl hazırlanmalıdır?

Merhaba Arkadaşlar,

Proje nasıl yazılır? Sponsor arıyorum. Sponsorluk dosyası nasıl hazırlanmalıdır?

Zamanında bu soruların cevabını birçok kez kendime sordum. Ve yaptığım araştırmalar sonucunda pek bir sonuç elde ettiğim söylenemez. Bende tam anlamıyla yardımcı olabilecek bir içerik bulamayınca bu konuda sizleri aydınlatmak istedim.

Peki, sen kimsin de bizi bu konuda aydınlatıyorsun diyecek olanlara cevabım şudur: Kendi yöntemlerim ve araştırmalarımı harmanlayıp hazırladığım proje dosyası sayesinde Türkiye’nin önde gelen kurumlarından biriyle ana sponsorluk anlaşması sağladım.

Şimdi sizlere sponsorluk dosyasını oluşturma yöntemlerimden bahsedeceğim.

Öncelikle ilk yapmanız gereken olay şu:

Kısa Tanım: Bir cümlede projenizi tanımlamalısınız. (Bir sponsor adayı yahut çevrenizden herhangi biri sözlü olarak projeniz ne diye sorarsa bu yanıtı vermeniz çok mühim. Eğer bir cümlede gayet net şekilde açıklayabiliyorsanız projeyi, karşı tarafta sizi dinleyen kişi her kim olursa olsun dikkati, ilgisi artacaktır.)

Uzun Tanım: En az 3 cümleden oluşmalıdır. (Bu genelde sözlü olarak kısa tanımdan sonra ilaveten söylenir. Fakat projeyi sponsor olacağını düşündüğünüz kurumlara göndereceğiniz zaman; uzun tanımı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ya da her iki tanımı da proje dosyasına ekleyip gönderebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. İkisini de seçerseniz Projenin Kısa Tanımı ve Uzun Tanımı diye belirtmeyi lütfen unutmayın.)

Neden mi farklı olarak kısa ve uzun tanım yaptık, diyorsunuz.

Projeye olan hakimiyet gücünüz artar. Bazen de bir cümle ile açıklanan her şey akılda daha kalıcı olur. Böylelikle sponsoru kazanma süreciniz hız kazanabilir.

Bir tane A4 kağıdında projenin ne olduğunu anlamalıyım.

İşte buna Ön Bilgilendirme Formu diyorum.

Proje Adı: 

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 

Proje Kısa Tanımı:

Proje Uzun Tanımı:

Projenin Web Sitesi: 

Projenin Kapsamı: 

Projeden Talep Edilen Sponsorluk Türü: 

Projenin Sahibi / Organizatör: 

İrtibat Telefon: 

İrtibat E-mail: 

AÇIKLAMA:

Sponsor olarak x* kurumunu neden tercih ediyoruz? (Özgün ve lafı çok fazla dolandırmadan net bir şekilde açıklama tavsiye ediyorum.)

Proje x* markası ile nasıl bir bütünlük sağlayacaktır? (En az 3 maddede açıklamanızı tavsiye ediyorum.)

Not: Yukarıda Proje Adından itibaren başlayan ve  Proje x* markası ile nasıl bir bütünlük sağlayacaktır? kısmına kadar ön bilgilendirme formudur. Bunların hepsini 1 tane A4 kağıdına sığdıracak bir biçimde doldurmanız gerekiyor. Önerilen yazı tipleri: 11 & 12 punto Times New Roman, Calibri.

İkinci kısım:

 • Olmazsa olmaz Proje Logosu, profesyonel hayattaki kişilerden sponsorluk istiyorsanız projenizin mutlaka logosu olmalıdır.
 • Hedefe doğru ilerlerken en ufak bir detayı es geçersen es geçilirsin bu hayatta atılan her adımın bir amacı vardır. O yüzden Projenin Amaçlarını yazmalısın.
 • Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma sizce tek başına mı kurdu devasa e-ticaret şirketini. Tabii ki hayır. Biliyoruz ki bir proje varsa ortada bir ekip olmalıdır orada. Proje Ekibi detaylı olarak ad-soyad ve görev tanımlarıyla yazılmalıdır.
 • Aniden keyfi bir karar alarak eve yeni bulaşık makinesi aldık. Ay sonu geldi ve evdeki hesap çarşıya uymadı. Hmm. Biz bütçeyi uygulamadık yada unuttuk(işinize gelirse). Proje için Detaylı Bütçe ve Net Bütçe oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Detaylı Bütçede başlık ve içerik verilmeli. Net Bütçede sadece başlık ve ücret belirtilmeli. Madde madde bunları sıralamanız yeterli olacaktır. Bir de şu ki en sonda toplam talep edilen ücret yazılmalıdır. Eğer ihtiyacınız olan sponsorlukta nakdi bir talebiniz yoksa ücret belirtmenize gerek yok.

Not 2: İkinci kısımda belirtilenler için herhangi bir A4 miktarı konusunda tavsiyem olmayacaktır. Çünkü her projenin kendi tarzı vardır, benim burada anlattığım sadece omurgası. Son olarak bir tavsiye daha ön bilgilendirme formunda logonuzu en üstte ortada kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Şimdiye kadar anlattıklarımı hazırladıysanız projeniz hazır ve sponsorla buluşmayı bekliyor. Tebrikler.

Arkadaşlar umarım bu makale proje nasıl yazılır ve sponsorluk dosyası hazırlama konusunda size faydalı olmuştur. Ben burada size basit yöntemlerden bahsederek aslında proje hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu göstermeyi amaçladım. Ayrıca, sponsor arıyorum diyen herkesi bir başka yazımda detaylı olarak bilgilendireceğim.

Takipte kalmayı ve yorum atmayı unutmayın

Sevgi ve duayla

Teşekkürler.

 • Yazınızı okudum, içerisinde pek çok doğru ifade bulunması rağmen, çok sayıda yanlış ifade de bulunuyor. Özellikle 2. kısım şeklinde belirtilen kısım, kurumların sponsor olma kararlarını nasıl etkileyecek pek çözemedim.

  Sponsorluk konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için; Linkedin hesabımdaki yazıları inceleyebilir veya eğitimlerimize katılabilirsiniz.

  H. Alper Koç – Anasponsor Kurucu Ortağı

  Yanıtla
  • Alper Bey, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

   Bu makalede anlattıklarım her bireyin temel seviyede ve basitleştirilmiş olarak proje hazırlayabileceğini göstermektir.

   Zamanında hiç kimseden profesyonel olarak yardım almadan bir ana sponsorluk anlaşması sağladıysam bunu başkalarınında yapabileceğine olan inancımdan dolayı bu konu hakkında yazmak ve bildiklerimi aktarmak istedim. İşte benim burada anlattığım yolun başlangıcı; gerisi her zaman çabalamakla, azimle ve çalışmakla olacaktır.

   İkinci kısım için söyleyeceklerim şunlar: İtibar kısmıdır, projenin olmazsa olmaz kısmıdır. Ayrıca, bir futbol takımındaki orta saha oyuncuları ifadesi içerir benim için.

   Kurumları etkileme olayına gelince, bunun garantisini veremeyiz. En azından kurum karşısındaki proje üreticisine baktığında bu kişi ne istediğini biliyor demeli. Ayrıca, her kuruma sponsorluk başvurusunda bulunurken aynı yolu izleyemezsiniz. İnşAllah bu konu hakkında da detaylı bir yazı kaleme alacağım.

   Son olarak,

   Yazılarınızı inceleyeceğim, görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

   Yanıtla
 • mustafa bey merhaba. acaba dosyayı oluştururken hangi programı kullandınız? A4 şeklinde değil de bilgisayarda hazırlamak istiyorum dosyayı.. acaba bilgilendirebilir misiniz?

  Yanıtla
  • Dilara Hanım Merhaba, dosyayı ”Microsoft Office Word” programında oluşturdum. Dosyayı hangi programdan oluşturduğunuzdan ziyade; proje hakkında açık ve net bilgiler vermeniz karşınızdaki kişiyi daha çok memnun edecektir. Son bir tüyo: Projenizi video ile destekleyen tanıtım çalışması yapmanızı tavsiye ediyorum. Başarılar dilerim.

   Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.