Psikolojik Dünya Savaşları

Bu dünyada çok fazla kötü şey oluyor, evet. Fakat nedense; tüm olumsuz şeylerin, kötü eylemlerin hep bizim başımıza geldiğini düşünüyoruz. Sanki bu hayatın tüm yükünü hep biz çekiyoruz, diğerlerine hiçbir şey olmuyor gibi düşünüyoruz. Başkalarının da benzer acıları yaşadığını ya da başkalarının da bizim gibi hissedebileceğini düşünmüyoruz. Her zaman insanlar en büyük acılarının kendilerinde olduğunu söylerler ve nedense kimse onları anlamayacaktır, dünyanın en ağır yükleri onlardadır herkes mutluyken herkes eğlenirken tek acı çeken kendileridir. Zaten birçok duyguda kendimizi eksik anlatıyoruz bir de insanların bizi anlamadığını düşünüyoruz. Bence en önemli problem her zaman bizim kendi egomuz. Her metnimi egoya bağlıyormuş gibi görünüyor olabilirim fakat gerçekten böyle düşünüyorum. İnsan ne yapıyorsa egosundan, beğenilme, takdir görme arzusundan yapıyor. Bu kendimize kabul ettiremediğimiz en önemli şeylerden biri. Biz kendimiz için değil, başkası için yaşıyoruz. Aslında “başkası” için bile değil, “başkaları” için. En acısı da bu bence.

Birçok konuda mücadele verdiğinizi farkındayım, hepimiz farkındayız. Sadece bu dünyada herkesin kendine göre acıları olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Tüm kötülükler bizim başımıza gelmiyor ve şunu belirtmeliyim ki güzel şeyleri görmezlikten de geliyoruz. Aslında belki de en büyük hatamız güzellikleri görmemek, bilemiyorum.

Sizinle yoga tarzı bir biçimde; “çiçekleri, böcekleri, gülleri, dikenleri sevin.” demeyeceğim. Yaşadığınız hayatı sevin sadece. Hayatın zıtlıklardan ibaret olduğunu öğrenin ve güzellikleri görün. Dünyada muhteşem şeyler de oluyor, hayatımız boyunca kötülükleri görerek kendimizi üzemeyiz, güzel şeylere tutunmak gerekir. Gözünü açın ve görün. Son olarak şunu söylemeliyim ki eğer; bu dünyayı bir savaş yeri olarak görüyorsak, bu dünya savaşında yalnız olmadığımızı hissetmeliyiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.