Rauda Jamis – Frida Kahlo / Aşk ve Acı

Please log in or register to like posts.

Rauda Jamis tarafından kaleme alınan biyografi türünde olan bu kitap, Frida’nın hayatı boyunca deneyimlediği her şey; aşkları, ailesi, arkadaşları, kazaları, ameliyatları ve hastalıklarını sanki Frida’nın ağzından dinliyormuşçasına yazılmış. *
*
*
Frida ünlü bir kadın ressam hepinizin bildiği gibi. Kendisinin de defalarca belirttiği üzere, Frida yaşanmışlıklarını tablolarına aktarıyor aslında. Bir şair nasıl kalemini kullanarak duygularını aktarıyorsa Frida da fırçasını kullanarak tuvale aktarmış. Ve bunu o kadar başarılı yapmış ki herkesi kendine hayran bırakmış. Onun hayatını okurken, aslında biz kadınların ne kadar güçlü olduğunu ve aslında başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını bir kez daha gördüm. Erkeklerin kadınlar üstüne sadece fiziksel üstünlüğü var, bu da bir gerçek. Frida’nın bu kadar kısa bir yaşama bu kadar başarı ve sevgi sığdırması beni çok mutlu etti ama kitap bittiğinde de duygulanmadan edemedim. *
*
*
Son olarak da arkadaşlar kitabın sonunda fuşa kağıdında,
küçük küçük kareler halinde Frida’nın tabloları ve resimleri var. Kitabı okurken bahsedilen bu eserleri kitap sonunda görmek de çok müthişti.
*

Alıntı:

🎈”İnsanın kanını tükettiği gibi ben de gözyaşımı tüketiyorum. Gözyaşı, kanın negatif baskısıdır. Sonuçta aynı şeydir. Sözcüklerin, bedenin akması, sıvılaşmasıdır. Kabuk tutmayan yaraların sıvılaşmasıdır. Tabii, insanın kökleri kurumuyorsa..”

🎈”Zaman zaman, sürdürdüğüm biçimiyle resmimin bir ressamınkinden çok, bir yazarın yapıtına benzeyip benzemediğini düşünürüm. Bir tür günce, tüm bir yaşama ilişkin mektuplar. Nitekim tablolarımı hemen hep armağan etmişimdir, çoğunlukla daha başından kime gideceği bellidir tablolarımın. Tıpkı bir mektup gibi. Yapıtım: Asla yazılamayacak denli güzel özyaşamöykümdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir