Şeker Portakalı

Bu kitap herkesin okuması gereken ve okuyan herkesin de içinden kendine göre dersler çıkarabileceği, her yaş insanın okuyabileceği ve anlayabileceği yalınlıkta ve akıcılıkta yazılmış, güzel bir kitaptır. Çocuk gelişimi üzerine ve çocuğumuzu yetiştirirken neler yapılması/neler yapılmaması gerektiğini çok güzel bir şekilde öykülenmiştir.

Zeze’ nin hayatının bu denli kötü geçmiş olması maddi olanaklarının yetersizliğinden değil ailesinden bir türlü göremediği ilgi ve sevgidir. Bir çocuğu sevgi büyütür.

Hayal gücü bir çocuk için güzel bir şeydir ama sevgisizlikten, ilgisizlikten ve kimsesizlikten dolayı hayal dünyasında takılı kalması tehlikeli olabilir. Çünkü düşünce boyutunda takılı kalıp gerçek dünyadan soyutlanan çocuk büyüyüp zamanla hayatın gerçekliğiyle yüzleşip pek çok zorlukla karşılaşarak hayal kırıklığına uğrayacaktır. Böyle bir durum yetişme çağındaki her çocuk için çok acıdır.

Bir çocuk ilk eğitimi ailede alır, ailesinden ne görürse o şekilde bir hayat yaşar. Şiddet görüyorsa başkalarına da şiddet uygulayan zorba biri olur o yüzden onlara şiddeti değil saygıyı öğretmeliyiz. Ve bir çocuk ailesinden göremediği ilgiyi başkalarında arar, evet yeşili sevmek bitkilere hayvanlara önem vermek ve onlarla ilgilenmek güzel bir şeydir ama çocukların şeker portakalları aileleri olmalıdır. Bir şeyden mutsuz olduklarında ilgiyi şefkati başka birilerinden değil ailesinden görmelilerdir ve yaramazlıkları için cezalandırılmak yerine iyi bir iletişim kurarak doğruya yönlendirilmelidirler, bu kitapta da Zeze’nin yaramazlıklarının sebebi ailesinin ilgi ve sevgi yoksunluğudur. Sevgi gösterdikten sonra yeşermeyen bir çiçek bile olmazken ilgisiz çocukların kendi kendine büyümesi nasıl beklenebilir?

Burada ailenin maddi durumu yetersiz olabilir bu çok doğal bir durum ama sevgi veya şefkat göstermek için paraya ihtiyaç yoktur. Zaten Zezenin Portekizli adamı baba yerine koymasında en büyük sebep budur.
Demek istediğim şey şu ki çocuğunuzun eğitimi, gelişimi sizin elinizde. Her çocuğun özel olduğunu, ona ne verirseniz karşılığında onu göreceğinizi ve en önemlisi çocuğunuzu sizden daha iyi hiç kimsenin eğitemeyeceğini, onu en çok sizin sevip ve onunda en çok sizin sevginize ve ilginize ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.