SENİN ADIN AH OLSUN ROMANI VE SEVDALILAR

Please log in or register to like posts.

Mesleğim gereği her hafta bayrak törenimizde İstiklal Marşımızı dinliyorum. Dinliyorum.. Marşımıza katılıyorum. Hem de coşkuyla. Coşkuyla, onurla, saygıyla, minnetle… Tüylerim diken diken…

Bizler için torunları için hayatlarını, canlarını hiçe sayan atalarımın özverisi beni benden alıyor. Onlar ‘bananeci’ değildi, başkası gitsin cepheye, demedi. Sadece erkekler mi? Kadınlar, yeni gelinler, genç kızlar, günümüzde alışverişe göndermeye kıyamadığımız yaşta çocuklar…

Ülkemizin değerli kalemlerinden Suzan Mumcu, son romanı ‘ Senin Adın Ah Olsun’ da öyle gerçek öyle sade öyle ihtişamlı anlatmış ki atalarımızın hayatlarını. Akçaabat halkının 1. Dünya Savaşı karşısındaki tutumunu, özverisini, vatan sevdasını okurken göz yaşlarıma hakim olamadım. Naciye Kadın, Neriman, Cemal, Ali, Agavni, Samsun Serçecük köyü halkı, Galinos Mahallesi ve tüm karakterler mekanlar adeta nefes alıyorlardı. Acıları, sevinçleri, hüzünleri, umutları capcanlıydı.

Ölüm; cephelerde, karlı dağlarda, sınır boylarında, göç yollarında, yıllar yılı beraber büyümüş yaşamış Türk- Ermeni komşuların, yoldaşların sıcacık yüreklerinde, ölüm; her yerdeydi. Fakat ölümün yenemediği tek bir fikir, sevgi vardı; ‘ Vatan sevdası’.

Sevdası uğruna çektiği çileyi kutsal sayan bir milleti kim, nasıl ve nerede yenebilirdi ki?

‘ Senin Adın Ah Olsun’ okurken okurun bitecek diye üzüldüğü eserlerden. Kaleminize sağlık Suzan Mumcu.

Kitaptan bir alıntıyla son vermek istiyorum yazıma:

“ Bu kadar acıya, bu kadar çileye layık mıydı bu millet? Bu bir imtihan mı, yoksa ceza mı idi? Neyin bedelini, kimin, kimlerin borçlarını ödüyorlardı? İnsanlığın bütün suçu onların omuzlarına mı yüklenmişti? Habil’i öldüren Kabil’in, Hazreti Yusuf’u kuyuya atan kardeşlerinin, Hazreti İsa’ya ihanet eden Yahuda’nın, Roma’yı yakan Neron’un, Hazreti Muhammed’e işkence yapan Ebu Leheb’in, velhasıl dünya yaratıldığından bu yana yapılan bütün kötülüklerin, bütün suçların bedeli onlara mı ödetiliyordu?”

 

Kimler Beğendi?

One comment on “SENİN ADIN AH OLSUN ROMANI VE SEVDALILAR

  1. Kitabın harika bir özeti olmuş bu yazı. Gerçekten hem dili hem hikayesi bakımından oldukça sürükleyici bir kitap. İnsan bu kitabı okurken, eskinin bize yüklediği sorumluluğu hissediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir