Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin

Kitap, köyden kente göçen bir ailenin    tutunma çabası, korkuları, cahillikleri, geleneklerini masalsı bir anlatımla olayları art arda, solukuz okunacak bir şekilde anlatıyor. Aynı sayfa içinde birçok olay peşi sıra geliyor.

   Kitabın ana kahramanı diyeceğimiz Dirmit ailenin en küçük ve en asi bireyidir. Şiirler yazar bu ailesi tarafından yasaklanır. Doğumundan beri “bu kız cinli” denilerek dışlanmaya  başlanmıştır. Dirmit yılmadan kuşkuotuyla, tulumbayla, şehirle konuşmuş, derdini anlatmış bu cahil ailenin içinde ayakta kalmaya çalışmıştır.    

Ailenin annesi Atiye çocuklarını iyi yerlere getirmeye çalışır fakat gelenekçi ve batıl inançlara sahip tarafı her daim vardır. Bazı yönlerden modern bazı yönlerden gelenekçidir. Azrail ile kafa tutar. Tanrı’ya asilik yapar. Ölür ölür dirilir. Ne kadar davranışlarını doğru bulmasam da en sevdiğim karakter Atiye oldu.     

Huvat, ailenin babasıdır. Başta köye yenilikleri getirmeye çalışır. Bir yönden modern tarafı vardır fakat sonraları bir şeyhin peşine takılır. Yeşil kitaplarından, şalvarından ve sakalından vazgeçmez.           

Kitapta Azrail, Hızır Aleyhisselam, periler, büyüler, maniler yer almakta. Binbir türlü geleneği ve batıl inancı trajikomik bir biçimde anlatmakta.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.