başlangıç, öğrenme arzusu, fullsepp, hikaye yazmak.. #1

Değerli Okurlar,

Merhaba, öncelikle sizlere sağlıklı günler dilerim. 2022 yılının henüz başlarındayken aklımda dönüp dolaşan her hafta köşe yazısı yazma ve bunu yayımlama cesareti gösterme fikri beni en sonunda tesiri altına aldı. Sanırım bu güzel bir tesir altına girme..

Gerçekten oturup düzenli bir çalışmayı uzun vadede yapmak benim için çok zor görünse de bir şeyi çok iyi biliyorum: O da eyleme geçmeden, bir sonucun iyi veya kötü olacağını bilemeyeceğimdir.

Öyleyse bu yazıyla bir eylem başlatmış oldum, diyebilirim.. Umarım sizler ve benim için hayırlı olur.

 

*Öğrenme Arzusu

Tam da yeni bir yıl, yeni umutlar derken 2021’in son demlerinde karşıma bir yazı çıktı. Kısa ve netti.

‘‘İnternetin her yerinde ücretsiz eğitim bol miktarda bulunur. Az bulunan şey öğrenme arzusudur.’’ Naval 

İçimizde anlık bir öğrenme arzusu parıldadığında heyecana kapılırız, ve gerçekten bunun için ne kadar zamanımızı ayırdığımız, -öğrenmeye dair- verilen değeri ortaya çıkarır.

Umarım o öğrenme arzusu bir an olsun içimizde eksilmez ve her daim artar..

Öğrenmekle ilgili konu açılmışken edindiğim ilginç-faydalı bir bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum.

*Yapılan bir araştırmada, videoların hızlarında yapılan artırım ile birim-zaman olarak daha iyi bir öğrenim elde edebilirsiniz. Açıkçası bir eğitim videosunu 2x hızda iki kere seyretmeniz, 1x hızda bir defa izlemenizden daha öğretici olabilir. Araştırmanın kaynağını bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

*Fullsepp

İnternette herkesin bir içerik üreticisi olduğunu düşünürsek.. Bu çalışmalarınızdan belirli bir kazancınız olması için sizi Fullsepp’e yönlendirmek isterim. Peki nedir bu Fullsepp?

”Fullsepp blog, sosyal medya ve pazar yeri birleşimidir. Kullanıcılar hem satış hem de reklam geliri kazanabilir, birbirleriyle takas yapabilir ve geliri tüm ekip üyeleriyle bölüşebilirler.”

Fullsepp için özellikle şunu belirtmek isterim ki yeni bir oluşum olduğu için fırsatları olan bir girişim.. Geç kalmadan buradan üye olup ekiple iletişime geçebilir ve elbette içerik paylaşabilirsiniz.

 

*Hikaye Yazmak

Nasıl hikaye yazabilirim? diye bir soru aklınızda dolaşıyorsa buyurun.. Aslında hikaye yazmak o kadar da zor bir şey değil. Bir sistem geliştirmeniz gerekiyor. Size bunu çok basit bir şekilde ifade edeceğim. Eğer söylediklerimi yaparsanız siz de iyi bir hikaye yazarı olabilirsiniz. En azından hikaye yazabilirsiniz.

1- Kelime kutusu oluşturun, kutunun içerisine 36 kelime koyun. Örnek: bardak, silgi, vicdan, anbean, künye, kahve, parfüm, kertenkele.. Bu kelimeleri tek tek ufak kağıtlara yazıp güzelce buruşturun ve kutunun içine atın..

2- Kutuyu karıştırıp 3 tane kağıt seçiniz.. Çıkan kelimeler: silgi, parfüm, künye. Şimdi bu kelimelerden bir hikaye yazmamız gerekiyor.

3 Örnek Hikaye: Günlerdir uyuyamıyorum. Bir odanın içerisinde kaldım. Oda sıcaklığından mı bilemiyorum odaklanmakta zorlanıyordum. Hemen bir şeyler yazmam gerekiyordu, ancak yazmaktan korkuyordum. Peki kendimi ya doğru ifade edemezsem; çünkü yalnızca bir kalem ve kağıt vardı, silgi yoktu. Sonra neden günlerdir bir odada kaldığımı düşünmeye başladım. Çok kötü kokan bir odaydı, duvardaki resimde bir çocuk ve elinde parfüm ile bana gülümsüyordu. Bu çocuk kimdi? Sonra birden ekran karardı filmin künyesi akmaya başladı. Evet, ben bir filme hapsolmuş, dijital yaşayan bir sanal varlıktım. Peki nasıl oluyor da duygularımı ifade edebilmiştim..

4- Yukarıdaki örnek hikayedeki gibi her hafta bir tane hikaye yazmalısınız bu da 12 haftalık bir süre yapar.  Bu süre sonunda ne kadar geliştiğinize bakıp çalışmalarınızı farklılaştırmak sizin elinizdedir. Hikayelerinizin kısalığı ve uzunluğu sizin hayal gücünüze bağlı, sakın kısa veya uzun yazmalara takılmayın. Sadece yazın.

 

Son  olarak, okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer destek olmak isterseniz, bu yazımı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Yazarperest 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.