ÇİÇEĞİNDEN, CENNETE

Yağmur, nazlı nazlı cama vururken; son kez okudu annesine göndereceği mektubu. Gözlerinden peşpeşe inci gibi düşen damlalar , adeta mührü olmuştu. Özenle kapattığı yeşil zarfı,içine çöreklenmiş hasret ile öptükten sonra, annesinin mezarında bulunan çam ağacının en ince dalına astı ve beklemeye başladı. Heyecanlıydı..!

Kuşlar daldan dala uçarken, şarkılar söylüyor; kelebekler rengarenk çiçekler üzerinde , bir günlük ömürlerine inat dans ediyorlardı. Yalan dünya böyle güzelse kim bilir cennet ne eşsiz güzelliktedir diye düşündü Nergis , şehit adına yaptırılan çeşmeden bidonunu doldururken. Küçük elleriyle taşıdığı suyu, kurumuş toprağa, çiçeklere  dökecekti ki zarfının olmadığını farketti. Panik ile sağa sola bakındı. O da ne! Burak, ağzında zarf ile gökyüzüne doğru yükseliyor. ‘’Ohh, çok şükür’’ diyebildi Nergis, kalbi amansızca çarparken….

Köşkünün  kocaman bahçesinde,  sevdiği güllerin içinde uzun, bembeyaz elbisesi ile dolaşırken , semadan kendisine doğru gelmekte olan Burak’ı gördü. Usulca Dudu’nun yanına geldi ve zarfı cennet topraklarına bıraktı.    Dünyada okuma- yazma bilmeyen kanatsız meleğin dili sustu, yüreği okudu:

Gönderen : Nergis SARIKAYA YILMAZ

Alıcı: Fikri COŞGUN kızı DUDU SARIKAYA

‘’FANİ MEKTUBU GÖRÜLMÜŞTÜR’’

Pamuktan çok daha yumuşak olan elleri ile açtı; adına gelen zarfı.

 

MELEĞİM;

Ay yüzlüm, su damlam, rehberim, canım annem..!  Bugün tam 22 yıl oldu vuslata ereli…  ne çok özledim seni bir bilsen…  ela gözlerin , yüzün, gülüşün gözümün önünden geldi, geçti… anlık mutlu oldum.  yazarca sitem ettim ama isyan etmedim… dilim, tek bir kelimeye hükmetti: EYVALLAH..!

Sen gittin ya dağlar, tepeler üzerime yıkıldı; depremler oldu yüreğimde. Sensizliğin enkazından yine sensiz çıktım.

Sen gittin ya ben büyüdüm, büyüdüm anne. .!  24 yaşımda, 5kardeşim  ve  babamla sensiz kalınca;                 senin gömleğini giydim, ben sen oldum anne..! evlatların, evlatlarım oldu. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım emanetlerine. Varolsunlar, Onlarda saydılar beni. Bir olduk, birlik olduk. Senin çizdiğin yolda yürüdük, yürüyeceğiz de iNŞALLAH…  Hamdolsun RABBİM, hepsine yuva kurmayı nasip etti.  Helal çorbaları, oturacakları postları var.…  Ayda bir kez ‘’aile buluşması’’ ile birimizin evinde toplanıyoruz.  Sagolsunlar gelinlerimiz, damatlarımız güzel gönülleri ile en büyük  destekçilerimiz. Bizleri  düşünme, merak etme biz yavrularını..!

Anne olmadan (olamadan), üvey anne oldum. Kolay olduğunu yazsam; yalan olur. Bilirsin ki hayatta hiçbir şey altın ya da gümüş tepsi ile sunulmadı bana. Başkasının evladını kabullenmek, sahiplenmek, tahminimden çok daha zor oldu ilk yıllarda ama pes etmedim.  Emek verdim, üzüldüm, ağladım, sabrettim, okudum, empati kurdum, cennet  annelerin fikirlerini aldım ve  sonunda başardım; güvenini de sevgisini de kazandım. Çok seviyorum oğlumu. İstediğim zaman sarılıp, öpemezsem de şimdilik.  İnanıyorum ki gün gelecek ‘’anneler günümü’’ kutlayacak T.Murat….  İyi insan,vatanına- milletine, babasına hayırlı bir evlat olmasıdır;  tüm gayem ve çabam…!  okuması için de tüm imkanlarımı seferber edeceğim kısmetse İNŞALLAH.

Ah annem,  hangi taşı kaldırsan bir ah, bir ağıt var. Yüzler maskeli, diller riyakar. Herkes, mala-mülke tapar olmuş. Tek derdimiz;  fit görünmek, güzel olmak, giyim-kuşam, alış-veriş merkezleri, diziler olmuş. Artık, ne ölüye ne de diriye saygımız kaldı. Ne zaman tükettik değerlerimizi bilemedim. Bir katıksız selama muhtaç gönüllerimiz. Okumuyoruz , okumuyoruz annem… konuşuyoruz ama dinlemiyoruz.  Beğenmediğimiz gavurlar Mars’a giderken; biz birbirimizin kuyusunu kazıyoruz.  ekmiyoruz, biçmiyoruz, üretmiyoruz; bol bol tüketiyoruz… Sen  ‘’çıkmadık candan , ümit kesilmez’’ derdin. Umutluyum annem, bitişler yeni başlangıçlara gebedir…. Ati , vuslata erdiğinde; ucu yanık mektuplar sahiplerini bulacak, yeşerecek kurak topraklarımız,  Ali Kuşçular, Cahit Arflar, Hulusi Behçetler,ibni Sinalar, Biruniler, Aziz Sancarlar  al-yıldızlı bayrağımızın altında yeniden filizlenecek….

Annem, senin gibi ben de sevmiyorum; uykuyu, tembelliği. İstemiyorum;  ömrümü  uyuyarak geçirmeyi.  Çalıştığım yıllardan kalma alışkanlığımla, erkenden kalkıyorum; eşime, oğluma kahvaltı hazırlayıp; okula gönderiyorum. Evimi temizliyorum, çiçeklerimi suluyorum. Onları sevip, konuşuyorum… okuyorum, yazıyorum, resim çiziyorum, ahşap boyuyorum, örgü örüyorum;  yoğurt, peynir, sirke, ekmek yapıyorum….

Ha bir de hayel kurup, dua ediyorum  :

-HASAN- DUDU SARIKAYA İLİM, FEN OKULU

-HASAN-DUDU SARIKAYA İLKÖĞRETİM OKULU

-HASAN-DUDUSARIKAYA HAYRATINA (çeşme).

Çok istiyorum; güzel gönüllü insanların, temiz kalplerin hayrına vesile olan tuğlalar ile, imece usulü duvarlarını ördüğümüz okulların kapısında, babamla  senin adınızı  görmeyi…  ihtiyaç sahibi öksüzlerin, yetimlerin, şehit-gazi çocuklarının bu okullarda ücretsiz okumasını… senin gidemediğin mekteplerde, adının yaşamasıdır en birinci dileğim…  YARADANA güveniyorum… bu sevinci hayırlısı ile yaşatacak bana… !

Meleğim, bana cenneti anlat… Dünyada , hep cehennemden bahsediyorlar…  küçük bir çocuğu korkutur gibi korkutmak istiyorlar  biz kulları, sözde hacılar- hocalar…    sen,cenneti anlat…!

Gül yüzlüm, nasip oldukça yazacağım sana ; köprüler kuracak  mektuplarımız, arafta….  Dualarınızda unutmayın bizleri. Yaşımız kaç olursa olsun; muhtacız sizlere.….  Babama selam söyle. O’nun  ellerinden, senin ayaklarından öperim… Sizleri çok ama çok  seviyorum…. RABBİM’E  emanet olun….

Kızın NERGİS  / 06.03.2020

 • Ah benim güzel yüreklim…tek kelimeyle muhteşem olmuş…hele ki”Ah annem,”DİYE YAZDIĞIN SATIRLAR” hangi taşı kaldırsan bir ah, bir ağıt var. Yüzler maskeli, diller riyakar. Herkes, mala-mülke tapar olmuş. Tek derdimiz; fit görünmek, güzel olmak, giyim-kuşam, alış-veriş merkezleri, diziler olmuş. Artık, ne ölüye ne de diriye saygımız kaldı. Ne zaman tükettik değerlerimizi bilemedim. Bir katıksız selama muhtaç gönüllerimiz. Okumuyoruz , okumuyoruz annem…
  konuşuyoruz ama dinlemiyoruz..Sen var ya sen,benim iyi ki manevi kızımsın…Annen ,baban ve kardeşlerin çok şanslılar..

  Yanıtla
 • Güzellik ben de bir öykü göndermek istesem nasıl göndericem…buradan mı?

  Yanıtla
 • Kalemine sağlık abla. Ne kadar sanslısın ömrün onunla geçse doyamazın elbet ama yinede yıllarca yaşamışsın o güzel yürekli melekle..

  Yanıtla
  • Evet çok şanslı idim, şanslı idik böyle bir meleğin, evlâtları olduğumuz için yavrum (kardeşim). Hamdolsun RABBİM’e.

   Yanıtla
 • Yüreğime sağlık arkadaşım. Bütün dileklerinin kabul olmasını dilerim.

  Yanıtla
  • Can dostum, varlığına şükrettiğim güzel gönüllüm çok teşekkür ederim. Varol. Sevgiler

   Yanıtla
 • [24/03 22:48] Ümmühan Unveren Ağaca: MMUUUHHHTEŞEEMMMMM…
  ….
  EN AZ SENİN GÖNLÜN KADAR…
  NE DE OLSA ORDAN DÖKÜLENLER…

  RABBİMMM EN KISA ZAMANDA NIYETINI NASIP ETTIRIR…
  NİCE GÜZEL CANNNLAR O OKULLARDAN İLİM VE İRFAN SAHİBİ OLARAK ÇIKAR, *NERGİS GÖNÜLLÜ* OLARAK VATANIMIN DÖRT BI YANINA SAVRULURLAR INSALLAHHH GÖREVLERININ BAŞINA….
  ….

  GÖNLÜMDEN GÖNLÜNE SEVGI SELÂM VE HÜRMETLE…
  ♾️‍♀️♥♥‍♀️♾️

  Yanıtla
  • Canııımm benim samimi, gönülden yorumların için teşekkür ederim. Hayatta en çok istediğim hayalim,duamdan biri annem ve babam adına yaptırabildiğim okulda Ali Kuşçular, Aziz Sancarlar….
   yetişsin. ilime, insanlığa hizmet etsin…. Mevlâna kapısı gibi tüm gönüllere açık olsun… ihtiyaç sahibi yetimler, öksüzler okusun… inan bana güzel dostum düşünürken, yazarken bile çoook mutlu oluyorum… YÜCE RABBİM hayırlısı ile nasip etsin İNŞALLAH… Sevgiler

   Yanıtla
 • Canım yüregine sağlık rabbim en kısa sürede dilegini gerçekleştirir inşallah muhteşem anlatmışsın tek kelimeyle

  Yanıtla
 • İsteklerin sonsuz dünyasında her isteğini bir başarı ile taçlandırdığın, bu sonsuz dünyada seni mutluluktan ağlatan nice başarıların olsun.Rabbim gonlünden gecenleri enkısa sürede gerçekliştirir inşanlah güzel yüreklim

  Yanıtla
  • Âmin canı gönülden âmin. Hayırlısı ile olur İNŞALLAH.
   Ne güzel dualarda bulunmuşsun. Varol. Yüce RABBİM her şeyin en güzelini ve en hayırlısını nasip etsin İNŞALLAH canım benim… sevgiler

   Yanıtla
 • Yüreğime kalemine sağlık ablam ne guzel anlatmışsın keske bende sen gibi kaleme kağıda dökebilsem

  Yanıtla
 • Halam , Sulatanım , Bana güzel melek Dudu SARIKAYA’yı tanıştıranım onu öğretenim.Onu görmek tanımak nasip olmadı ama bize bulduğun , yarattığın her fırsatta öyle bir anlattın ki tanımış kadar oldum.Senin sayende ona olan sevgim 1 se 1000 oldu.
  Allah senden razı olsun.Sayende bir melek tanıdım.Tanımaya da devam ediyorum.
  Yazına gelirsek öncelikle kalemine sağlık daha çok okuyanı olsun inşallah… Ben okurken göz yaşlarımı tutamadım , keşke daha fazla kişi tanısa meleğimizi ve bizimle aynı duygularda okusa bu metini.
  Kitabı da bekliyoruz onu da bir solukta okuruz inşallah…

  Yanıtla
  • Canım yiğenim, HAKK ‘A uğurladığımız o meleğimizi anlatabilmek çok zor… onunla 25 yıl yaşamak , benim hayatıma, karekterime atılmış en sağlam temeldir… güzel yorumların için teşekkür ederim yavrum. Sevgiler

   Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.