CİNSİYETÇİ TOPLUM

KARŞIYIM ARKADAŞ BEN BÖYLESİNE KARŞIYIM! KADININ YÜCELTİLMESİNE DE DÜŞÜRÜLMESİNE DE KARŞIYIM. ERKEĞİN GÜCÜ SİMGELEMESİNE, KADININ KUTSALLAŞTIRILMASINA DA KARŞIYIM. HER İKİ CİNSİYET KENDİ İÇİNDE ÖZELDİR. TABİİ BİR DE BU CİNSİYETLERE DAHİL OLMAYAN NE ERKEK (HE) NE KADIN (SHE) OLMAYI KABUL EDEN KENDİLERİNE ‘ZİE’ DENİLMESİNİ İSTEYEN BİREYLER VAR. ( ZİE KELİMESİNİN ANLAMI FELEMENKÇE DE ‘GÖRMEK’ DEMEKTİR.) TOPLUMUMUZUN BİRÇOĞU OLARAK O BİREYLERİDE GÖRMÜYOR, KABUL ETMİYORUZ. BU KONU HAKKINDA BAŞKA ZAMAN YAZACAĞIM ÇÜNKÜ KENDİ ADIMA HASSAS VE DİKKATE DEĞER BİR BAŞLIK.

KADIN ERKEK KAVRAMLARINI SİZE HAYATIMDAN ÖRNEKLER İLE ANLATMAK İSTERİM. İLK OLARAK ÇEKİRDEK AİLEMDE BU CİNSİYETÇİLİĞİ GÖRMEDİM TÜM BİREYLERİ EŞİT GÖRMELERİ BENİM İÇİN BÜYÜK GURURDU, BELKİ DE ŞU AN BU GÖRÜŞLERİ ONLAR SAYESİNDE PAYLAŞABİLİYORUM. ÇEKİRDEK AİLEMİN DIŞINA BİR KADEME ÇIKARSAK AKRABALAR İLE KARŞILAŞALIM, BİR DİYOLOG ESNASINDA SÜNNET OLAN OĞLUNUN BİR ALBÜM PENİS FOTOĞRAFI OLDUĞUNU SÖYLEYEN AMCALAR VAR, KENDİM HAKKINDA BİR KONU KONUŞURKEN KADINIM DEMEMDEN RAHATSIZ OLAN VE ‘KIZ DEĞİLMİSİN’ DİYE SORAN TEYZELER VAR, KISA ETEK GİYDİĞİM İÇİN ‘BABAN GÖRMÜYOR MU?’ DİYE SORAN DAYILAR VAR. İŞTE TAM OLARAK BURASI UTANÇ SEBEBİ ‘KIZ ÇOCUĞU BAŞKA ŞEHİRDE OKUTULUR MU? SİZ NASIL ANNE BABASINIZ.’ DİYEN BÜYÜKLER VAR. CÜMLE BAŞLI BAŞINA FİYASKO HATTA AFFINIZA SIĞINARAK APTALLIK. AYNI TOPLUMLA YÜZLEŞEN BİR AĞABEYİM VAR. ‘SENİN DE BACIN VAR ONA GÖRE DAVRAN.’ ‘ERKEK ADAMSIN YAP TABİİ.’ ‘ERKEK OLDU!’ CÜMLELERİNE MARUZ KALIYOR.

YAHU NEDEN NEDEN? KADINI VASIFSIZLAŞTIRMAYI NEDEN KADIN YAPIYOR? NERDE GÜÇ NERDE DAYANIŞMA.

KADIN CİNAYETİ İZLERKEN ‘HAK ETMİŞTİR.’ DİYEN YİNE KADIN. NASIL BU KADAR RAHAT OLUYORSUNUZ DA BUNLARA GÖZ YUMUYORSUNUZ, SÖYLERKEN HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMAZ ANLAM VEREMİYORUM.

EĞER TOPARLAYACAK OLURSAM, DURUN! KADIN DİYE EĞİTİM HAKLARI YOK DEĞİL,  DIŞARI ÇIKMAK İÇİN GÜNEŞİ BEKLEMESİ EVE GİRMEK İÇİN AYI GÖRMESİ GEREKMİYOR, SIRF MİLLET NE DER DİYE GİYDİĞİ HER KIYAFETİ SORGULAMASI GEREKMİYOR VE DAHA BİR ÇOK ŞEY KADINI SINIF FARKINA SOKMAZ.  ERKEK DİYE HESAP ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİL, FLÖRT ETME TEKLİFİNDEN TUTUN Kİ EVLİLİK TEKLİFİNİ ETMEK ZORUNDA DEĞİL, DUYGUSUZ GİBİ DAVRANMAK ZORUNDA DEĞİL; BU DURUMLARIN HİÇ BİRİ O ERKEK DİYE BİR SORUMLULUK YÜKLEMEZ ONU.

BAKIN AZİZ TÜRK MİLLETİ VE BU SÖZLERİMİ OKUYAN TÜM MİLLET VATANDAŞLARI, MANTALİTENİZ İYİLİK OLSUN, FEMİNİZMİN KADINLARA ÖZEL OLMADIĞINI ANLAYIN, HER TÜR İKİ CİNSİYETTEN OLUŞUR KADIN VE ERKEKTEN. BUNU BİLEREK VE KATLETMEDEN, ZARAR VERMEDEN O VARLIĞIN CİNSİYETİNE GÖRE DEĞİL VAROLUŞUNA SAYGI DUYARAK YAŞAYIN.

Biz kadınlar her şeyden önce, kendimizi ve bedenimizi erkeklerin malı gibi görmekten vazgeçmeliyiz.

BELL HOOKS

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.