Eski Fikirler Neden Gizli Bir Silah?

16 Mart 1972’de bir dizi patlama St.Louis şehrini sarstı. İlk bina öğleden sonra saat 3’te yere düştü. Takip eden aylarda 30’dan fazla bina moloz haline dönüştürülecekti.

Yıkılan binalar Pruitt-Igoe olarak bilinen meşhur konut projesinin bir parçasıydı. Pruitt-Igoe konut projesi 1954’te açıldığında kent mimarisinde bir atılım olduğuna inanılıyordu. St. Louis’in kuzey tarafında 57 dönümlük bir alana yayılan Pruitt-Igoe, 33 yüksek katlı binadan oluşuyordu ve çevre nüfusa yaklaşık 3.000 yeni daire sağladı.

Pruitt-Igoe, modern mimarinin en yeni fikirleriyle tasarlanmıştır. Tasarımcılar yeşil alanları vurguladı ve sakinleri çevredeki şehrin güzel manzarasına sahip yüksek katlı kulelere dönüştürdü. Binalarda sadece birinci, dördüncü, yedinci ve onuncu katlarda duran atlama durdurma asansörleri kullanıldı. (Mimarlar insanları merdivenleri kullanmaya zorlamanın binadaki yaya trafiğini ve tıkanıklığını azaltacağına inanıyorlardı.) Binalar metal örgüyle kaplı ve vandalizmi azaltmaya yönelik “kırılmaz” ışıklarla donatıldı. Zeminlerde ortak çöp olukları ve koridorları doğal ışıkla aydınlatan büyük pencereler vardı.

Kağıt üzerinde Pruitt-Igoe modern mühendisliğin bir kanıtıydı. Uygulamada, proje bir felaketti.

Pruitt-Igoe Hatası

Mahallenin sorun yaratanları ışık fikstürlerinin kırılmaz olduğunu duyduktan sonra, meydan okumayı kabul ettiler ve aşırı ısınana ve yanana kadar ışıklara su attılar.

Sonra, çöp oluklarını yaktılar ve pencereleri parçaladılar. Bir rapora göre, parlak yeni koridorlarda o kadar çok kırık pencere vardı ki “doğrudan diğer tarafa bakmak mümkün oldu.”

St. Louis Konut Otoritesi, binaların bakımını ödemek için kira gelirlerini kullanmayı planlamıştı. Büyük projenin açılmasından sonraki yıllarda, insanlar şehirden uzaklaştıkça St.Louis nüfusu düşmeye başladı. Beklenenden daha az kiracı ve artan vandalizm oranları ile binalar sabit kaldı.

Yakında Pruitt-Igoe’nin modern tasarımı çöküşünü hızlandırmaya başladı. Birdenbire, duraklama asansörleri, dairelerine girip çıkmak için ek koridorlardan ve riskli merdivenlerden geçmeye zorlanan iyi kalpli vatandaşlar için bir tehlike haline geldi. Suç faaliyeti arttıkça daha fazla şey kırıldı, daha fazla insan taşındı ve daha az para geldi.

1972’de, projenin açılmasından 20 yıl sonra, St.Louis Konut İdaresi bir yıkım planladı ve 36 milyon dolarlık kompleksin tamamını patladı.

kaynak: eniyimeslekler.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.