Uçurtma Avcısı – Kitap İncelemesi

Kitapla ilgili birkaç bilgi vererek yazıya başlayacak olursam;

  • Uluslararası çok satanlar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından da okunmuştur.
  • Uçurtma Avcısı ismini alan bu kitap hem 2006 hem 2007’de Penguin/Orange Readers’s Group Ödülünü kazandı.

 

 

Yazar romana başlamadan önce bir sayfasında şu cümleyi belirtir.

‘Bu kitap, gözümün nuru Harisle Farah’a ve Afganistan Çocuklarına adandı.’

 

Bu kitap değil bir ödül daha bir sürü ödüllere layık derecede bir konusu olan bir kitap. Yaşamın tam ortasından alınmış herkesin hayatında yaşayabileceği etkileyici bir öyküsü var. Bu kitap sadece bir roman değil ihanetin sonucuna ilişkin bir roman, babalar ve oğullar yaşamından bir kesit sunan roman, zengin bir güzelliğe sahip ve zengin bir kültüre sahip bir roman. Kısacası su gibi akıp giden bir ömrün yaşamına ilişkin bir kitap.

 Emir ve Hasan birlikte aynı evde büyüyen çocuklardır. Aslında kardeştirler de diyebiliriz. Aynı evde büyüyen ve aynı sütanneyi paylaşmışlardır fakat yaşam standardı, düşünce yapısının da etkisiyle birbirlerine çok uzaktırlar. Emir varlıklı bir babanın oğlu iken Hasan o evde yaşayan bir hizmetkarın oğludur. Emir ve Hasan yaşamın içinde birbirleriyle çeşitli sorunlar yaşarlar. Daha sonra Sovyet işgali olunca emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir ülkeyi, Hasanı terk edince geçmişinden kaçtığını düşünür. Hayatta ne kadar çok sorunlardan kaçarsak kaçalım ne kadar çok geçmişimizden kaçarsak kaçalım bazen yine dönüp dolaşıp aynı noktaya geri geliyoruz ya. İşte tamda kitap aslında burada başlıyor.

Hasan elinde sonunda geçmişine, Hasan’a geri döner. Ama bu sefer başkaydı. Tamda olması gerektiği gibi. Olağan üstü bir dostluğun devamı niteliğinde. Hayat yine’ de bütün hatalara rağmen dostlukların yaşanabileceğini iyiliklerle dolu olabileceğini düşündüren bir roman.

‘Sevgi, dostluk her şeye rağmen bu dünyayı iyiliklerle dolduracak.’ Ümidiyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.