UMBERTO ECO-GÜLÜN ADI

İtalyan yazar Umberto Eco’nun dünya çapında büyük yankı uyandıran kitabı… kitabın ismine baktığınızda bir polisiye romanı olduğu aklınıza gelmez ama aslında bir polisiye romanı olan, içinde Ortaçağ dünyasını da barındıran muhteşem bir eser. Edebi olarak çok güçlü bir kitap asla polisiye havasında değil. Yazar cinayet aydınlanırken okuyucuyu tüm evrelere dahil ediyor ve bu şekilde okurken siz de kendinizi manastırın içinde hissediyorsunuz. Hala gözümün önünde manastır, kütüphane, mutfak… Betimlemeler o kadar güzeldi ki…

Kitabın adına gelecek olursak aslında yazar ilk başta “Suç Manastırı” adını düşünmüş ama sonrasında okuyucunun dikkatinin sadece polisiye bir öyküye odaklanabileceğini düşünerek bu isimden vazgeçmiş. Peki neden Gülün Adı? Yazar bu adı bir şiirden esinlenerek seçmiş ve şu cümlelerle neden Gül’ü seçtiğini belirtmiş:” Çünkü gül, simgesel bir şeydir ve öylesine anlamlarla yüklüdür ki, neredeyse hiçbir anlamı yoktur. Gizemlidir gül ve bir gül, güllerin yaşantılarını yaşamıştır; bir gül, bir güldür; bir gül, bir güldür…”
Kitabın en sonunda yazarın kitapla ilgili yazdığı 40 sayfalık bir deneme bulunuyor.

Yazar detaylı bir şekilde konu ve karakterlerden, kitabın adından ve yazma sürecinden bahsediyor bizlere… Herkesin kütüphanesinde kesinlikle bulunması gereken değerli bir eser.

Okumadıysanız listenize ekleyin.☺️

Sevgiler 💐

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.