Vefa, dostluğu dünya nimetlerine değişmemektir

~VEFA~
Kelime anlamı bakımından sevgide bağlılık demektir.
Bana göre bağlılıktan ziyade Dostluğun, samimiyetin simgesidir. İki insan arasında vefa olmadığını düşünürsek ; Dostluğun, kardeşliğin, aşkın dahi temeli eksikmiş gibi gerçeklik payı yokmuş gibi geliyor. Bir nevi iki insan arasındaki bağlılığın göstergesidir. Farzedin ki yeni biri ile tanıştınız. Aranızda ki o içtenliği, samimiyeti, sıcaklığı vefa olmadan nasıl bağdaştırabilirsiniz? Bence söz konusu menfaat değilse, cevap hiçtir. Bu sorudaki düşüncenin sebebi çağımızdaki insanoğlunun garip bir hal içinde olmasıdır. Maalesef ki Vefanın dahi yerini menfaat almış durumda. Günümüzde menfaati bitenin muhabbeti de bitiyor artık.. Siz arkadaşınız ile dost olduğunuzu zannediyorken, aranızdaki bağı sımsıkı tutuyorken, bir anda iki yabancıdan farksız olabiliyorsunuz. Menfaat vesilesi ile karşınızda ki insanın gerçek yüzünü de görmüş oluyorsunuz tabii. Sonuç bakımından ise insanoğluna olan güveninizi yitiriyorsunuz, hep aynı yerden vurulmak zor gelmeye başlıyor artık.. İşte bu yüzden vefa önemlidir.
Eğer ki iki insan birbirine karşı daima vefalı kalabilirse; araya giren mesafeler, pürüzler, menfaatler dahi aralarında ki o bağlılığı asla koparamaz. İki kişi birbiri ile herşeyini yani tüm sırlarını paylaşıyor diye  bu gerçek dostluk sayılmaz. Eğer ki karşınızdaki insan  herhangi bir amaç gütmeksizin, samimiyeti ile içtenliği ile büsbütün ise, sizi eğrisiyle, doğrusuyla her halinizle kabul edebiliyorsa, en önemlisi de size karşı her daim dürüst ise, yüzünüze gülüp, arkanızdan iş çevirmiyorsa ancak o zaman gerçek dostunuz olduğunu anlayabilir ve size karşı vefalı olduğunu görebilirsiniz. Çünkü gerçek dostluk budur.
Çok sevdiğim bir söz vardır, benim için anlamı büyük.
“Vefa, dostluğu dünya nimetlerine değişmemektir.”

  • Yüreğinize, kaleminize sağlık. Uzun zamandır sayfaya giriş yapıp yazı okumamıştım .Bugün giriş yapıp sizin yazınıza denk gelmek çok iyi geldi 🙂

    Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim ufacıkta olsa yüreğinize dokunabilmişsem ne mutlu bana

    Yanıtla
  • Şimdi denk geldim yazıya.. Güzel kalem.. Tebrik ederim..

    Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.