GIOVANNI PAPINI / GOG

 

Öyle bir kitap okudum ki tanışmadığım insan, gitmediğim yer kalmamış gibi hissediyorum. Kitapta; Einstein, Pablo Picasso, Salvador Dali, Freud, Hitler, Bernard Shaw, Walt Whitman, Lenin, Ernest O. Lawrence, Paul Valery, Knut Hamsun gibi düşüncelerini öğreniyorsunuz. Daha bir çok kişi var kitapta. Gog her an her yerde, herkesle olabilir… Bir bakıyoruz papazla konuşuyor, bir bakıyoruz Gandhi’nin yanında… O kadar gerçekçi geldi ki bana her şey sanki yazar gitmiş hepsiyle tanışmış, oturmuş, konuşmuş ve bu kitap öyle ortaya çıkmış gibi hissettim. Bildiğim tek bir şey var o da bu kitabı yazan kafanın çok başka bir kafa, çok zeki bir kafa olduğu… Okunup bir kenara konulacak kitaplardan değil GOG. Tekrar tekrar okunası, her seferinde bize bir şeyler katabilecek bir başucu kitabı. Mutlaka kütüphanenizde olmalı. İyi okumalar💛
Kitaptan alıntılar:
•”Büyük Frederik’in şu ünlü sözünü bilirsiniz ‘İnsan, cinsi bozulmuş bir hayvandır.’ Bu öyle bir hüküm ki her gün kanıtlanıyor. İnsanın bütün felaketleri, bütün fenalıkları ve kederleri bu bozulmasından, yani asıl doğasını zorlamış olmasından geliyor.”
•”Hastalık, insan vücudunun kusursuzlaşmasına ve korunmasına sağlık kadar gereklidir.”
•”İnsanların pek azla yetinmelerine, bu cinsin temsilcilerinden biri olarak daima şaşar ve utanırım. Her an büyüklükten söz eder dururlar, bir de bakarsınız ki onlara kocaman görünen, ufacık bir şeydir. Hiçbirinde dev girişim duygusu yoktur. Hepsi Samson gibi konuşur da Parmak Çocuk gibi davranır.”
•”… insan eskiden beri tanıdığı, sevdiği kimseler karşısında susabilir.”
•”Çamur, pislik ve utanç anlamlarında kullanılır bir kelime olamaz. Çünkü çamur olmasaydı insanlar uygarlığa ulaşamazlardı.”
•”Dünya tarihi şöylece özetlenebilir: Medeniyetler çamurda başlıyor, kanda bitiyor.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.