MURIEL BARBERY / KİRPİNİN ZARAFETİ

 

Çok zevk alarak okuduğum, bir sürü cümlenin altını çizdiğim bir kitabın sonuna geldim. Adı gibi zarif, naif bir kitaptı.
Muriel Barbery felsefe profesörü olduğu için kitabın içinde yer yer Kant, Descartes, Husserl gibi kişilerin felsefik görüşlerini okuyoruz. Tüm bunlar da kitabın baş karakteri Madam Michel tarafından bizlere aktarılıyor. Madam Michel, Paris’te zenginlerin oturduğu apartmanda kapıcı, kendisi 54 yaşında ve dul. Çok farklı vizyona sahip birisi. Madam Michel’in felsefe, edebiyat, sinema ve genel kültür bilgisi insanı hayran bırakıyor. Kendisi Tolstoy hayranı olduğu için kedisinin adını Lev koymuş daha ne olsun! Bildiğiniz üzere, Tolstoy’un ünlü romanı Anna Karenina’nın baş karakterlerinden birinin adı Levin’di. Madam Michel onu kısaltmış, Lev olarak koymuş kedisinin adını. Neyse, devam edecek olursak eğer Madam Michel bu bilgisini göstermeyi seven birisi değil. Ne de olsa ben kapıcıyım diye düşünüyor.
İkinci önemli karakterimiz ise Paloma. Paloma, 12 yaşında ve kendisini üstün zekalı olarak görüyor. Annesi, babası ve ablasıyla asla anlaşamıyor ve 13 yaşını doldurduğu gün de intihar etmeyi planlıyor. O zamana kadar da iki tane günlük tutuyor. Bunlar; Derin Düşünce ve Dünyanın Hareket Günlüğü. Kitap zaten dönüşümlü olarak Madam Michel’in düşüncelerinden ve Paloma’nın günlükleri kısmından oluşuyor.
Düşünceleri çok uyuşan bu iki kişi aynı apartmanda olmalarına rağmen birbirlerini keşfetmeleri apartmana yeni taşınan Kakuro Ozu sayesinde oluyor. Kakuro apartmana taşındıktan sonra Madam Michel de değişiyor, Paloma da. Bu dostluk herkese iyi geliyor 💛
Yer yer içerisinde felsefe notları olan, edebiyattan kırıntılar olan bu kitabı ben çok beğendim. Yazarın dili de şahane. Daha ne olsun💫

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.