5 Yorumlar1984’den bir alıntı yaparak başlamak istiyorum; “En iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır.” Bu sözü açıklamak istiyorum. Okuma alışkanlığını erkenden kazanmanın gerçekten çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocuk yaşta okuduğumuz eserler ufkumuzu açar ve hayal dünyamızı genişletir. Ben çok okumaktan değil de verimli okumadan yanayım. Bir eseri okurken yazarın bunu neden yazdığını düşünürüm, betimlemeleri dikkatle okurum, yazarın hayal gücünden azda olsa bir şeyler almaya çalışırım. Düzenli ve ölçülü kitap okumak bence eserlerin değerini anlamamızı sağlar. Bir yazar eserini ortaya çıkarırken onu uzun zaman yaşatır ve onunla bir bütün olur. Bizimde okurken karakterle yaşamamız ve o dünyaya gerçekten dahil olmamız gerekir. Her kitap okuduğunuz döneme göre farklı etkiler gösterebilir. Bizler öncelikle düşünmeyi öğrenmeliyiz ve kendi düşüncelerimizi ortaya çıkarmalıyız. Çünkü George Orwell’ın dediği gibi en iyi kitaplar bize bildiklerimizi anlatıyorsa bunlar bir hikâye bir eserle gerçekleşiyor. En önemlisi insan kendini yetiştirmeyi ve öğrenmeyi öğrenmelidir. Düşüncelere ancak birden çok kapı açmalıdır kitaplar. Bir alıntıyla yazdıklarımı desteklemek ve bitirmek istiyorum. “Bazı kitaplar tadılmak, bazıları yutulmak, bazıları ise sindirilmek içindir.”

 • Çok güzel yazmışsınız, bende kendi çapımda hikayeler yazmıyorum ama şu an yazdığım türü değiştirme evresindeyim. Çocuk edebiyatına giriş yapmayı düşünüyorum fakat nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum. Yol gösterebilir misiniz?

  Yanıtla
  • Öncelikle merhaba. Çocuk edebiyatı ilgili olmadığım bir alan, yol göstermek değil de kendi düşüncemi belirtmem gerekirse önemli yayınevleri çocuk edebiyatına önem veriyor. Bunların başında Yapıkredi yayınları, İş bankası yayınları geliyor. Kendi okuma alanızın dışında bir de ayrıca çocuk edebiyatını okumalısınız yayınevlerinin en çok okunan çocuk kitaplarından yola çıkarak bir seri hâlinde okumasını, incelemesini ve araştırmasını yaparak bu alanın dilini ve pedolojik kısmını da göz önünde bulundurmalısınız. Hayal gücü ve karakter yaratma önemli bir unsur. Bunun hakkında da bilgi sahibi olmak için en iyi yol çocuk kitabı yazarlarının röportaj ve söyleyişlerine bakmak. Umarım size faydalı olur yazdıklarım, bilen birisi daha çok faydalı olacaktır eminim.

   Yanıtla
 • Bu durumda size gerçekten katılıyorum. Yazılan bir çoğu kitapta yazarın gizliden verdiği bazı mesajlar vardır ancak ne yazık ki bazı okuyucular bu mesajları alamazlar. Çünkü kitabı anlama odaklı değil bitirme odaklı okuyordurlar. Bu da yazarın bütün çabasını boşa çıkarmak oluyor, üzücü.

  Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.