Dayatmanın Bilinmezliği

İnsan olmamız için belirli bir yolda olmamız gerekir mi? Bu yol mümkün cevaplar içinde üç farklı cevap çıkartmaktadır. Evet, hayır veya bilinemez. Evet demek çok radikal ve sıradan bir yaşamın izlerinin taşınmasının gerektiğini vurgular. Hayır demekte aslında çok farklı cevap doğurmaz. Peki ya bilinemez olan. Felsefe seçimlerden mi ibarettir? Seçmek zorunda mıyım? İnsan olmak için belirli bir yol izlemek istiyor muyum? Dayatma. Hepsi kocaman bir dayatmanın ürünü. Nasıl istiyorsam öyle yaşamak temelinde aslında. Hayat istediğin gibi sürmüyor; bunu belirlemekte istediğin gibi olmuyor. Fakat çoğu filozof hayatın özgür seçimlerden ibaret olduğunu da savunuyor. Savunmak, çok iddialı değil mi?

Yaşam dayatmanın sunduğu mecburiyetle ilerliyor. Doğar doğmaz Tanrıyla tanışırsınız. Adınız onun huzurunda varlığını duyurur. Bu hayatınızdaki ilk dayatma değildi elbet. Bu yolun bir başlangıcı vardı. İnsan olmanız, bu büyük bir dayatma. Seçemediğiniz her şey size sunulan güzellikler değildir. Sunulmak altın tepsidir. Hayatınızda altın tepsiniz yoksa sunulmanın bir anlam ifade etmediğini anlamanız gerekir. Bunu anladıktan sonra sunulmak size koca bir dayatmadır. ‘Özgür seçimleriniz’ bakınız bu da büyük bir dil oyunudur. Size inandırılmak istenen temel bir olgu aslında. Seçim senin için özgürlük ifade etmez; senin özgürce seçmeni bile dayatırlar diline ya da özüne. Bundan sonra seçimlerin özgürlük kazanır zihninde. Dilinde ne kadar çok özgür dayatma mevcut anlık hissetmezsin, hissettirmezler. Üst ve alt tüm aile bağların mecburiyet dayatmasıdır. Ona mecbur olduğun için saygı duyar, sevgi dayatmasını hissedersin. Soy bağından birinin cenazesinde ağlamazsanız kınanırsınız. Saygı duymanız değil sevginiz dayatılır. Kınamak toplumun tüm dayatmalarının temelidir. Tanrı da sizi kınar. Bu kınama cezaya sürükler ve toplum cezayı tanrının kınamasından öğrenir. Gördüğünüz gibi insan olmanız değil dayatmadan kaçmanızdır yaşamak için önemli olan.

Sevmediğini söylemek, bence böyle değil demek dayatmaya direnmenin basit yolu. Sıradan ve dayatılanla geldiğimiz bu günler ne kadar devam edecek? Bunu da biraz siz düşünün.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.