Değerli Arkadaşlar Merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle birlikteyim.

Daha önce yayınladığım Kitap yazmak istiyorum, nereden başlamalıyım?  adlı makaleye gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim.

 

Eskimeyen bir soru: Hangi kitabı okumalıyım? 

Birçok kişi kitap olarak ne okumalıyım, diye düşünüyor. Ne okuyacağını düşünen kişilere tavsiyem; okumayı düşündüğü kitap için öncelikli olarak dijital ortamda ön araştırma yapmasıdır. Unutmayın artık dijital bir çağda yaşıyoruz ve bir tık ötesinde her şey mevcut. Gereksiz bir kitabı alıp okumanızı istemem; çünkü vakit denilen kavram çok değerli ve vaktinizi boş yere harcamamalısınız.

Siz burada, gereksiz kitap mı olur diye bana tepki gösterebilirsiniz. Ayrıca, bazı kitapları kendi arasında ayrıştırdığımı da düşünüyor olabilirsiniz. Aslında buna ayrıştırma; yahut bazı kitapları değersiz görme olarak algılamayın. Her insanın okuması gereken kitabın farklı olduğunu ve kendisine değer katmayacak bir kitabı okumasının beynini çöplük olarak kullanacağını düşünüyorum. Her insanda ortak bir paydaya sahip olan kitapları bu açıklamamın dışında tutuyorum.

Eğer okuduğunuz çoğu yazı size bir değer katmıyorsa kafanızın içi çöplük gibi olur. O yüzden ne okuduğunuza dikkat etmelisiniz. Berrak düşünmeniz için kafanızı da sağlıklı beslemelisiniz.

Bu konuyu açmak gerekirse vakit harcanıyor ve bunu satın alamazsınız. O yüzden bir kitabı okumaya karar vermeden önce, kitapla ilgili daha önce yazılan yazıları mutlaka okuyunuz.

 

Şimdi bu sayfanın altında bir bilgi dağı oluşturacağız. Nasıl?

Okuduğunuz bir kitabı ve o kitabın neden okunulması gerektiğini altta yorum olarak paylaşırsanız belki birçok kişiye bu konuda yardımcı olmuş olursunuz.

 

Örnek Çalışma

YazarKitabın AdıNeden okumalıyım? 

Paulo Coelho – Simyacı :  Eğer bulunduğunuz durumdan memnun değilseniz ve mutsuz giden bir hayatınız varsa bu kitabı okuyun.

Hermann Hesse – Siddhartha : Şuan hangi konumdaysanız; aslında o konumun bir önemi yok. Kitap size bu durumu açıklayacak ve ister istemez kitaptaki yolculuğa eşlik edeceksiniz.

 

Bu yazıdaki amaç: Sosyal ve faydacı olarak geleceğe bir değer taşımak..

İyi ki varsınız..

bir dost.

Etiketler: ,
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.