Nedir Yahu Bu Sevmek?

Ne de güzel der Celal Sahir Erozan:

“Başımla gönlümü edemedim eş,

Biri yüz yaşında biri yirmi beş.”

Velhasıl, insan bir yaş daha yaşlanırken, dünyadan silinmeye, kalplerden düşmeye, belki gözlerden damla damla olup akmaya bir adım daha atarken düşünüyor.  Madem başımla gönlüm eş değil, madem aralarında uçurum var o halde nedir bu dünya telaşı, zırvalığı. Biliyoruz: O’ndan geldik, O’na gideceğiz. Diğer yandan, öyle ya uçurum olan bir yüreğe nasıl açıklanır beynin yeni, kendince “küçük” yaşı. Evet açıklanmaz, çünkü açıklanamaz. Dünya işçisi olarak ne kadar az yol kat etmiş olsan da 21. yüzyıldasın. “…Bir kelebeği bile intihar ettirebilir.” deniyor bu çağ için, sen ne konuşuyorsun, derler insana. Dolayısıyla, erken büyüyor fakat erken sevemiyorsun. Sevilir mi böyle bir çağda insan? İnsan kalabilmişsen eğer, hemde nasıl seviliyor. Fakat kimse sevemiyor, insan kalmakta mühim arkadaş. Keşke çağa ayak uydurabilen insanlardan olsaydım diyorum şimdi. Ahh! Sevmek zor iş arkadaş! Bilhassa sevilmekte öyle. Seveceksen, adam gibi seveceksin! Bir kediyi, köpeği, sokakta mendil satan yavruyu, belini doğrultamayan yılların emektar hanımını, bir garsonu. Hatta karıncayı. Sakın küçümseyeyim deme, aman ha! Küçümsemeyeceksin!
Sonra tabii sevdiğini, “ömrümü veririm” dediğini, gözlerini kapattığında siması seni bırakmayan sevdanı, eğer maharetliysen tüm kitaplara, defterlere sayfa sayfa işlemek, çizmek istediğin “aşk”ının tebessümünü, dünyaya türkü edip haykırmak istediğin isminin hecelerini… Ne bileyim işte, adam gibi seveceksin. İncitmeden, kırmadan, çirkinleşmeden… İşte o yüzden diyorum ya; adam gibi.
İyi hoşta ya sevilmek?
Nedir yahu bu sevilmek?
Sevilmek hele daha zordur arkadaş. Gerçekten seversin, iliklerine kadar sızlar bedenin de gerçekten sevilir misin acep? Bilinmez ya. Kalbini yüz yaşına getiren bilir mi sevdiğini? Bilmez işte, bilse sızlar mı bedenin, yanar mı canın?
Bir yıl daha ömrümden silinirken geçiyor, yüz yaşında olan gönlümden silinemeyen.

Başıyla gönlü eş olamayanlara…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.