• Elimizde ki faaliyetler nimet mi? nikmet mi?

Günümüzde modern bilim dünyasında ön planda yerini alan teknoloji, internet gibi faliyetlerin elbette inkar edilemeyecek düzeyde. İnsanın yaşam hayatında pek fazla yararı, faydası mevcut konumdadır.
Yaşam kalitemizi aynı zamanda konfor alanımızı genişletmektedir. Faydalarını sayfalara,satırlara başlık adı altında sığdırmak elbette güç olur. Kısaca özetlicek olursak; evlerde, iş yerlerinde, kurumlarda, tıp alanında dahi pek çok yerde rastladığımız bu faliyetler bizler için birer zaman, enerji, iletişim ve ulaşım adına büyük bir nimet teşkil etmektedir.
Lakin bu araç ve gereçler yalnız faydalarıyla değil, pek çok zararlarıyla da karşımıza çıkabilmektedir. İnsan hayatında bu araç ve gereçleri (tv,internet, telefon,tablet) kontrolsüz kullanıldığı takdirde sosyal, ruhsal, fiziksel ve psikolojik çöküşler yaşar.
Bu buluşlar etkileşim ve iletişimde öncülük sağlarken bir diğer taraftan da Asosyal bireylerin,fertlerin oluşumuna sebebiyet vermektedir.
••
kontröl dışı kullanma hasebiyle insan üzerinde ki olumsuz etkenleri irdeliyelim.
bağımlı kimselerde; agresifliğin artması, gerginlik,kaygı ve stresin çoğalması, ikili ve sosyal ilişkilerinde problemler yaşaması, iştah problemleri, zihinsel ve bilişsel geri kalması, öz benliğine dair sorunlar yaşaması, görme bozuklukları, sırt ve boyun ağrıları, uyku düzensizliği, duygu bozukluğu gibi pek fazla sorunların meydana çıkmasını sağlamaktadır. Allah’ın bizlere bahşettiği olağan üstü nimetlerinden olan “Aklı” bu buluşlarla gereğinden fazla haşırneşir ederek dünya ve ahiret saadetimizi sağlıyacak ilimlerden,bilgilerden kendimizi yoksun bırakarak tembellik,üşengeçlik, hevaperestliğe yönlendirmek hem Allah’a hemde benliğimize yapacağımız büyük bir nankörlük olur. İnsan eğitiminde olumsuz etki yaratan bu faliyetler beyinleri ve bedenleri işgal altına alıp dar düşünceli, üretmeden tüketen ve hayatlarını, duygularını bu illete bina etmiş bir neslin türemesi insanlık adına büyük bir tehlike uyandırıyor,barındırıyor.

Bağımlılık mevcut ise şayet kendimizi bu esaretten kurtarmak adına programlar belirleyerek aktiviteler hazırlamaktır. Misal, Allah’a karşı kulluğumuzu en güzel şekilde yerine getirmek için günlük adaplar belirleyerek (Namaz,kur-an,evrad ezkar) bunları hayatımızın ilk alternatifi haline getirerek tedric etmek, bunlar dışında geleceğe dair hedefler belirleyerek o istikamet üzere çalışmalar yapmak, fiziksel, ruhsal, bilişsel eksiklerimiz var ise bunları gidermek adına çalışmalar yapmak, kitap okumak, makale yazmak, hobiler edinmek sevdiklerinizle vakit geçirmek.. vs. örnekleri çoğaltarak kendinize ait plartform dizayn ederek hem bendinize ve insanlığa, ümmete faydalı, yararlı, üretken birer fert haline gelmek için çalışmalar yapıp aynı zamanda seciyemizi en güzel alışkanlıklarla bezeyerek üzerimize bunları borç bilerek uygulamalıyız. Unutulmamalıdır ki elimizde ki nimeti hadsiz, hududsuz, kullanırsak nimet bildigimiz bu buluşlar birer nikmet halini alır.

  • Yazı üslubunuza hayran kaldım! Kelimeleriniz birbirine çok yakışıyor.

    Yanıtla
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.