Kuyu derin, soğuk ve karanlıktı. Titriyordu. Bir türlü anlam veremiyordu. Nasıl bırakırlar, nasıl terk ederlerdi bu karanlığın ortasına. Oysa çocuk aklıyla ve kalbiyle her birine güveniyordu ve onlardan kötülük beklemiyordu.
Kardeş kardeşe bu kadar acımasız davranabilir miydi? Korumaz mıydı? Aynı bedende aynı tohumdan filizlenmemiş miydi? Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlamamış mıydı dünya hayatındaki yolcukları?
Rahim sıfatını fıtratında taşıyan merhamet ve şefkat kucağı nasip olmamış mıydı hiç birine?
Sorular… Sorular… Deli sorular…
Kuyu derin, soğuk, karanlık ve ıssızdı. Kaderi bir yalana mı hapsedilmişti? Ya babacığı ne haldeydi? Bihaber ,belirsiz bir süreyi tüketti bu ıssızlıkta. Neden sonra bir kervan onu çıkardı aydınlığa. Sonunun ne olacağını bilemediği aydınlığa doğru yol aldı. Bir kaç kuruşa satılandı köle diye. Çetin, çetrefilli ve heveslerin esiri olunmuş bir yaşamda; yapmadıklarıyla itham olunandı. Haksızca, acımasızca zindana atılandı. Rabbi ’ne teslim olup zindanın karanlığındaki korunmuşluğa sığınandı. Zindan da tıpkı kuyu gibi soğuk ve karanlıktı. Bu karanlık bir inziva; kendini hesaba çekme, haksızlıkla hesaplaşma, Rabbi ile tanışma noktasına ulaşan bir dönüşümdü.
Hikâyenin bu ve bundan sonraki kısmı herkes tarafından bilinen ve Kur’an-ı Kerim’in işaret ettiği bir gerçekliktir. Lakin bu hikâyede bize düşen nedir?
Kontrol edemediğimiz bir sebepler ve sonuçlar silsilesi var kaderimizde; fakat seçimlerimizle değişim dönüşüme sebep olanlar da var. Her türlü zorluğa, iftiraya, kıskançlığa, ötekileştirmeye rağmen tevhide bağlı ve iffetli kalabiliyor muyuz? Affedebiliyor muyuz?
Asırlar öncesinden gelen mesajlar, içinde bulunduğumuz zaman diliminde bize yol gösteriyor mu?
Sahi bizim kuyumuz hangisi? Eylemlerimizle birilerini kuyuya terk ettik mi? Eğer bir kuyuda isek; orada olmamızın sebebi ne?
Özgürlük zannettiğimiz bir esaret mi?
Kötülük ve olumsuzluk sarmalında tercih edip sığındığımız bir zindanımız var mı? Karanlıkta tek başınayken düşüncelerimiz, duygularımız, davranışlarımız eviriliyor mu bir aydınlığa?
Sorular, nihayetsiz sorular… Sorulara verilebilecek sayısız cevaplar…

Etiketler:
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.